„Mistrzem Ortografii” w Szkolnym Konkursie Ortograficznym został Norbert Bzowski! Gratulacje!
Gratulujemy także wszystkim finalistom konkursu!
1 miejsce – Norbert Bzowski
2 miejsce – Julia Budka
3 miejsce – Jakub Majewski
Wszyscy finaliści zdają w tym roku maturę, mamy nadzieję, że tam także okażą się najlepsi!
Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyła dyrektor ZSG Maria Jarmuł-Snopek i nauczycielka j. polskiego Eliza Szymańska.
Niektórzy twierdzą, że język polski to jeden z najtrudniejszych języków świata, pewnie coś w tym jest, bo przestrzeganie zasad ortografii wielu osobom sprawia problemy. Trzeba pamiętać jednak, że dzięki niej możemy odróżnić znaczenie takich słów jak: morze – może, Bóg – Bug – buk, chart – hart, smok – smog, tępo – tempo itp. Dylematów jest dużo, bo jak tu np. zapisać słowo oznaczające grupę wokalistów: chór, hór, chur czy hur?
Głowa może rozboleć, a jednak… brak reguł w pisowni sprawiłyby wszystkim jeszcze więcej problemów i trudności z odczytaniem, co autor miał na myśli, niż nauczenie się zasad ortograficznych. – Co by było na przykład, gdyby piszący nie przejmował się różnicą między słowami: dowieść – dowieźć? – pytają poloniści.
Opanowanie zasad ortografii (poza osobami ze zdiagnozowanymi dysfunkcjami w tym zakresie) świadczy również o poziomie wykształcenia. Stosowanie się do reguł ortograficznych jest również wyrazem szacunku dla czytelnika, bo nie musi on główkować o to chodzi w tekście? Jeśli zamiast rów napiszemy ruf to czy będzie to rów czy może rufa? Ciekawe, prawda?
– Ortografia polska kształtowała się przez wiele wieków i oddaje nie tylko brzmienie wyrazów, ale też wzajemne ich powiązania czy historię. To przejaw tradycji – wyjaśniają językoznawcy.
Szkolne konkursy ortograficzne pozwalają uczniom doskonalić własne umiejętności, inspirują do dalszej pracy nad poprawnym posługiwaniem się językiem polskim. Mamy nadzieję, że w naszej szkole też tak będzie.
Do II Etapu Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii” zakwalifikowało się osiem osób. Wszyscy przystąpili do kolejnych eliminacji.Teraz czekamy na wyniki!
Również i tym razem w tekście dyktanda na uczniów czekały różne językowe pułapki, wyrazy z h – ch, rz – ż, ó – u czy zdania zawierające nazwy geograficzne np. „Już po polskim kilku kolegów stchórzyło i czmychnęło do domu, ale herosi wiedzy podjęli kolejny bój na geografii. Trzeba było opisać Żuławy Wiślane, Kotlinę Kłodzką i Pojezierze Mazurskie.”
Na koniec wszyscy uczestnicy II Etapu otrzymali breloczek z logo ZSG. Wyniki konkursu już jutro!
Nagrody i dyplomy dla zwycięzców zostaną wręczone w piątek w gabinecie pani dyrektor!
Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej obchodzony był uroczyście już piątek 13 października 2023 r.
Dyrektor Maria Jarmuł-Snopek serdecznie powitała nauczycieli, uczniów oraz przybyłych gości. Swą obecnością szkolną uroczystość zaszczycił Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski, Naczelnik Wydziału Obsługi Szkół I Placówek Oświatowych Dorota Makara oraz przewodnicząca Rady Rodziców Ewelina Nadolska.
– Wiedza, nauka i wychowanie są bardzo ważne w każdej życiowej sytuacji. Dziękuję ta to wychowanie młodego pokolenia Pani Dyrektor i całemu Gronu Pedagogicznemu – mówił Starosta. Życzył też wielu sukcesów na niwie naukowej, edukacyjnej, wychowawczej.
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła także Pani Naczelnik.
Marzena Szypulska przewodnicząca szkolnej NSZZ Solidarność odczytała list z życzeniami skierowany do pracowników szkoły przez Przewodniczącą Rady RSOiW NSZZ Solidarność Wiesławę Stec .
Dyrektor ZSG złożyła podziękowała nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za trud wkładany w wychowanie i wykształcenie młodzieży oraz za działalność na rzecz edukacji. Szczególne podziękowania skierowała w stronę grona pedagogicznego, życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za profesjonalną pracę wykonywaną z wielką odpowiedzialnością i zaangażowaniem oraz życzliwość okazywaną na co dzień, nagrody dyrektora otrzymali nauczyciele: ks. Paweł Kotowski, Marta Laska, Adam Matej, Łukasz Pieczyński, Marta Sochan-Maciuk oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły: Ilona Głowniak, Grzegorz Mikołajczyk, Joanna Musiej, Monika Pastuszak, Beata Szymczuk.
Dzień wcześniej podczas uroczystości zorganizowanej w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach nagrodę Starosty Łęczyńskiego otrzymały: Marzena Olędzka i Marzena Szypulska.
Szkolną uroczystość wraz z uczniami przygotowali nauczyciele: Marta Sochan-Maciuk i Łukasz Duda.