Szkolne wigilie
W wyjątkowym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia wychowawcy spotkali się ze swoimi podopiecznymi na klasowych wigiliach.
Także grono pedagogiczne miało swoje wigilijne spotkanie, z odczytaniem słowa Bożego, łamaniem opłatkiem, składaniem świątecznych życzeń.
Kto zdobędzie Puchar Prezesa RG Bogdanka?
19 grudnia w warsztatach Zespołu Szkół w Ostrowie odbyła się czwarta edycja Olimpiady Górniczej o Puchar Prezesa RG Bogdanka.
W konkurencji wzięły udział po dwie trzyosobowe drużyny z Zespołu Szkół Górniczych oraz Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim. Zmagania trwały pięć godzin i oceniała je Komisja Olimpiady złożona z przedstawicieli RG „Bogdanka” Sp. z o.o.: Łukasz Świderski – główny specjalista ds. operacyjnych, Marcin Wójcik – starszy inspektor ds. bhp, Mariusz Szyszka – nadsztygar górniczy.
Opiekunem drużyn z ZSG był Krzysztof Szymanek, nauczyciel praktycznej nauki zawodu.
Drużyna „Górnicy”
Jakub Bochniarz
Marcel Gabrelski
Igor Iwanek
Drużyna „5TG”
Dominik Onyszko
Jakub Pikul
Maciej Antoniewski
Olimpiada składała się z dwunastu konkurencji, podzielonych na blok teoretyczny i praktyczny. W każdym z bloków oprócz wiedzy istotny był czas rozwiązania zadań.
Część teoretyczna obejmowała quiz dotyczący wiedzy z zakresu technicznej eksploatacji złóż, maszyn i urządzeń górniczych, bezpiecznej i higienicznej pracy, zagrożeń występujących w górnictwie oraz pierwszej pomocy przedmedycznej oraz konkurencję opartą na zasadach zbliżonych do gry planszowej Taboo.
W części praktycznej uczniowie m.in.: przygotowywali się do pracy pod ziemią – ubierając się w kompletny strój roboczy, wymieniali podkład torowy, wymieniali łuk ociosowy z kształtownika V36 i stojak cierny typu Valent, udzielali także pierwszej pomocy przedmedycznej. Wyniki Olimpiady zostaną podane w styczniu.
Historia da się lubić bardziej…
Historia da się lubić bardziej jeśli się ją ogląda, a najłatwiej przyswaja się wiedzę historyczną, dzięki dobrze zrealizowanemu filmowi.
30 uczniów ZSG obejrzało 18 grudnia 2023 r. w kinie Felicity w Lublinie zrealizowany z rozmachem film „Napoleon”. Dzieje jednej z najważniejszych postaci w historii świata przykuły uwagę uczniów na niemal trzy godziny. Największe wrażenie na oglądających zrobiły mistrzowsko nakręcone sceny batalistyczne.
Na taką lekcję zaprosiła uczniów Martyna Kawalec, nauczycielka historii.
Trzeba jednak pamiętać, że historycy często punktują niedociągnięcia reżyserskie i zbyt dowolne interpretowanie faktów czy też wprost „mijanie się z prawdą”. Oznacza to, że wiedzę filmową należy uzupełnić podręcznikową.
Działo się w Mikołajki!
Od rana działo się w ZSG! Po pierwsze zaroiło się od św. Mikołajów na szkolnych korytarzach, po drugie w sali Samsonowicza pojawiły się pyszne ciastka, po trzecie po całej szkole niosło świąteczne wspólne śpiewanie – do karaoke stanęli uczniowie i nauczyciele.
6 grudnia to dzień św. Mikołaja, mamy nadzieję, że każdy rano znalazł „pod poduszką” odpowiedni dla siebie prezent, a jeśli nie to cały dzień w szkole był jednym wielkim prezentem! Zadbał już o to Samorząd Uczniowski razem z opiekunką Martyną Kawalec.
Byli wśród nas odważni uczniowie i nauczyciele, którzy zaśpiewali świąteczne szlagiery, dzięki nim karaoke wypaliło!