Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

„Na tę noc czekaliśmy pięć lat”

Bal studniówkowy ZSG

Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.

Strofami wiersza Leopolda Staffa młodzież klas piątych Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej otworzyła tegoroczny Bal Studniówkowy. W Dworku nad Wieprzem w Kijanach 27 stycznia bawiły się 23 pary, uczniowie klas piątych technikum elektrycznego i przeróbki kopalin stałych oraz technikum mechanicznego i górnictwa podziemnego, z osobami towarzyszącymi.

– To wielki zaszczyt być dzisiaj na tym niezwykłym balu i dzielić z wami te wyjątkowe chwile – mówiła dyr. Maria Jarmuł-Snopek. – Bawcie się dobrze, ale odpowiedzialnie. Życzę wam nie tylko pięknej nocy spędzonej w gronie przyjaciół, ale także bardzo dobrze zdanej matury. Dyrektor ZSG przypomniała młodzieży, że specyfiką pracy nauczyciela są rozstania z  kolejnymi rocznikami absolwentów. – Wierzcie, że to nie jest łatwe – mówiła.

Młodzież podziękowała pani dyrektor za okazaną troskę w czasie całego cyklu edukacji, podziękowali także wychowawcom: pani Angelice Biesiadzie – wychowawczyni kl. 5mg, panu Łukaszowi Pieczyńskiemu i panu Piotrowi Gałatowi – wychowawcom kl. 5ep. Dziękowali za opiekę, wiarę w ich możliwości, zwracanie uwagi na to, co ważne. Podziękowali także rodzicom, którzy wspierali ich w codziennych trudach towarzysząc w podejmowaniu trudnych i ważnych decyzji.

Ogromny bukiet róż otrzymała od maturzystów Julia Budka, również tegoroczna maturzystka, za ogromne zaangażowanie przy organizacji Studniówki.

O oficjalne otwarcie Studniówki, młodzież poprosiła dyrektor Marię Jarmuł-Snopek.

„Poloneza czas zacząć! Podkomorzy rusza i z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, i wąsa podkręcając, podał rękę Zosi i skłoniwszy się grzecznie w pierwszą parę prosi!”. Tak było i na Studniówkowym Balu, panowie w eleganckich garniturach, panie w pięknych, wieczorowych kreacjach dostojnie zatańczyli tradycyjnego „Poloneza”.

Nadeszła długo oczekiwana noc, a młodzież zrobiła wszystko, by była ona jedyna w swoim rodzaju. Tańce trwały do czwartej rano. – Bawiliśmy się wspaniale, nie było nawet czasu na posiłki – dzielili się niektórzy. Ta wspaniała zabawa z pewnością pozostanie w pamięci uczniów na całe życie.

Szczególne podziękowania młodzież składa:

Kierownikowi Dworku nad Wieprzem w Kijanach za współpracę i organizację przyjęcia,

Panu Markowi – DJ Marko – za muzykę, która sprawiła, że wieczór ten był szczególnie uroczysty,

Pani fotograf Anicie Wojciechowskiej za niezapomniane ujęcia, które w przyszłości pozwolą powrócić wspomnieniami to tego ważnego dnia,

Firmie Let’s Party Łęczna, za ufundowanie wspaniałej girlandy.

Puchary Prezesa RG Bogdanka zostały wręczone!

24 stycznia 2024 r. w Złotej Sali w Bogdance zwycięzcy IV Olimpiady Górniczej o Puchar Prezesa RG Bogdanka odebrali puchary i nagrody rzeczowe.

Uczniów i opiekunów powitali: Mariusz Szyszka, Zastępca Kierownika Działu Górniczego oraz Łukasz Świderski, Główny Specjalista ds. Operacyjnych, Zamówień i Logistyki oraz Magdalena Rak, Specjalista ds. Obsługi Biura Zarządu.

– Dziękujemy, że wzięliście udział w tym konkursie i że tradycje górniczej rywalizacji, które nasza firma zapoczątkowała ciągle trwają – mówił Mariusz Szyszka. – Dzisiaj mamy miły dzień rozdania nagród, gratuluję drużynom, które znalazły się w pierwszej trójce. Wszystkich zapraszamy do nas do pracy po zakończeniu nauki. Wasi koledzy, którzy wcześniej brali udział w tym konkursie i ci z nich, którzy przyszli do nas do pracy, nabyli odpowiedniego doświadczenia i obecnie pracują w LW „Bogdanka”. Tak więc zapraszamy.

Z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej uhonorowane zostały następujące drużyny:

II miejsce – Drużyna „5TG Łęczna” – Jakub Bochniarz, Marcel Gabrelski, Igor Iwanek

III miejsce – Drużyna „Górnicy Łęczna” – Dominik Onyszko, Jakub Pikul, Maciej Antoniewski

Dryżyny z ZS w Ostrowie Lubelskim zajęły I i IV miejsce. Zwycięska drużyna wywalczyła dla szkoły czek o wartości 5000 zł.

Uczniom ZSG towarzyszyli opiekunowie: dyrektor Maria Jarmuł-Snopek i nauczyciel praktycznej nauki zawodu Krzysztof Szymanek.

Przypominamy, że rozgrywki odbywały się w grudniu w warsztatach szkolnych w ZS w Ostrowie Lubelskim.

Po części oficjalnej na uczniów i ich opiekunów czekał poczęstunek, był więc czas na wspólne, interesujące rozmowy.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

RG Bogdanka

IV Olimpiada Górnicza o Puchar Prezesa RG Bogdanka została rozstrzygnięta!

Zmagania, w których brały udział drużyny ZSG w Łęcznej i ZS W Ostrowie Lubelskim odbywały się 19 grudnia 2024 r. Dzisiaj 16 stycznia ogłoszone zostały oficjalne wyniki!

Drużyna „5TG Łęczna” zajęła II miejsce – zdobywając 88,1 punktów

Drużyna „Górnicy Łęczna” zajęła III miejsce – zdobywając 82,5 punktów

Zwycięzcom gratulujemy!

Uczestnicy olimpiady wraz z opiekunami i dyrekcją zaproszeni zostali po odbiór pucharów i nagród 24 stycznia w złotej sali w Bogdance.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024

Miło nam poinformować, że Technikum Górnicze i Politechniczne w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej zajęło pierwsze miejsce wśród szkół Powiatu Łęczyńskiego i jednocześnie wysokie, bo 38 w województwie lubelskim. To nie pierwszy raz kiedy ZSG w Łęcznej zajmowało dobre lokaty w powiecie i województwie.

Najwyższą lokatę zdobyło w 2017 roku. Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej znalazło się wówczas w czołówce ogólnopolskiego Rankingu i tym samym uzyskało tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”. W województwie lubelskim było to wówczas 10 miejsce. Ten dobry wynik szkoła powtórzyła w roku 2019, zdobywając tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”. Tytuł ten przysługiwał technikom, które zajęły w ogólnopolskiej klasyfikacji miejsca od 101 do 300.

Adresatami Rankingu są przede wszystkim uczniowie i ich rodzice, którzy będą podejmować decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc w tym wyborze. 

Jak podaje organizator: „W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowane były wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). 

Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych).

Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Lista szkół odnosząca się do województwa lubelskiego