19 listopada 2024 r. uczniowie zaangażowani w Biblioteczne Koło Wolontariatu uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Anną Makowską, łęcznianką, która w tym roku nakładem wydawnictwa Norbertinum wydała książkę „Mój Mount Everest, czyli Korona Gór Polski”. Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej.
Pani Anna, pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej, była uczestniczką projektu „Niepełnosprawni w górach – Razem na szczyty” organizowanego przez Fundację Jana Meli Poza Horyzonty, zdobyła 27 z 28 szczytów Polski. O tym jest jej książka. Na spotkaniu pani Anna opowiadała o marzeniu, które dzięki fundacji zrealizowało się. Uczestnicy mogli nie tylko posłuchać opowieści związanej z wyprawami i towarzyszącymi jej ludźmi, ale także obejrzeć prezentację i wysłuchać piosenek Starego Dobrego Małżeństwa.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ZSG, Szkoły Podstawowej oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej, a także inni zainteresowani tym wydarzeniem literackim. Na zakończenie spotkania można było nabyć książkę, poprosić autorkę o autograf oraz pamiątkową fotografię. Co też uczyniliśmy.
Mama pani Anny przygotowała dla uczestników spotkania słodki poczęstunek, tego też nie omieszkaliśmy spróbować. Sernik był palce lizać.
Jak co roku Samorząd Uczniowski prowadzić będzie akcję Góra Grosza. W poniedziałek uczniowie ruszą ze zbiórką do klas. Prosimy o przygotowanie monet na tę akcję pomocy dzieciom i młodzieży.
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Przyłączając się do akcji wesprzecie jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy.
Dzięki takiej pomocy Towarzystwo Nasz Dom zapewniło:
Programy stypendialne dla ponad 100 dzieci rocznie, dzięki nim wyrównujemy szanse edukacyjne i rozwijamy pasje.
Akcję Ubrania od serca, która każdego roku obdarowuje ponad 1000 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, dla wielu z nich to był pierwszy raz kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań.
Wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci i opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu. Pomogły ponad 1000 dzieci w ostatnich dwunastu miesiącach.
Całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie rok po roku.
12 XI 2024 r. Nauczycielka matematyki i informatyki Marta Laska, zorganizowała we wtorek szkolny etap Konkursu Bóbr. Przystąpiło do niego ośmiu uczniów ZSG. Miejmy nadzieję, że wyniki ucieszą uczestników i organizatorów:)
Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się dokładnie w tym samym czasie w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Bóbr powstał na Litwie w 2004 roku, natomiast do Polski zawitał w 2006 roku.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia analitycznego, algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja umiejętnego posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
W konkursie uczniowie otrzymają do rozwiązania 15-24 zadań (w zależności od grupy wiekowej). Uczestnicy zaczynają konkurs z danym kapitałem punktów, a następnie mogą otrzymać dodatkowe punkty lub je stracić, w zależności od udzielanych odpowiedzi.
Zadania są w formie testowej. Aby rozwiązać zadanie należy: wybrać jedną poprawną odpowiedź.
Zadania mają na celu rozwijanie logicznego, algorytmicznego, oraz komputacyjnego myślenie u uczniów. Na ogół są związane z analizą i rozwiązaniem różnych sytuacji problemowych, które często są związane z innymi przedmiotami nauczania, takimi jak: język ojczysty, języki obce, geografia, historia, sztuka, technika, czy informatyka.