Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Niezwykła, wielkanocna wystawa w CK

W piątek, 28 marca 2025 r., dzień po otwarciu wystawy, uczniowie klasy 2e wraz z katechetą ks. Pawłem Kotowskim i n-lem bibliotekarzem Marzeną Olędzką, wybrali się do Centrum Kultury w Łęcznej, by obejrzeć niezwykłe rękodzieło, prace o tematyce wielkanocnej, wykonanie przez trenera GKS Górnika Łęczna, pana Sławomira Pogonowskiego.

Pan Pogonowski był niegdyś czynnym zawodnikiem zaś od wielu lat jest trenerem odnoszącym wiele sukcesów z młodzieżowymi zespołami sportowymi. Jedną z jego pasji jest działalność artystyczna i modelarska. Jak dowiadujemy się z folderu przygotowanego na wystawę artysta „wykorzystuje każdą wolna chwilę, by z materiałów w większości z odzysku tworzyć przedmioty dekoracyjno-użytkowe, stało się to jego hobby.”

Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia, zachęcamy więc do jej odwiedzenia.

Nasi uczniowie rozpoczęli praktyki zawodowe w Hiszpanii!

W sobotę grupa 27 uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej rozpoczęła dwutygodniowe praktyki zawodowe w Maladze w Hiszpanii.

Zanim wyjechali ….

Przed wyjazdem do Hiszpanii uczestnicy projektu Erasmus+ uczęszczali na zajęcia przygotowawcze. Obejmowały one:

– zajęcia językowe z j. angielskiego oraz podstaw j. hiszpańskiego. Głównym celem zajęć z j. angielskiego było utrwalenie i rozwinięcie umiejętności posługiwania się nim w zakresie komunikacji werbalnej oraz udoskonalenie znajomości języka angielskiego zawodowego. Przygotowanie językowe z j. hiszpańskiego obejmowało poznanie ogólnego słownictwa użytecznego w życiu codziennym oraz poznanie podstawowych zwrotów.

– przygotowanie pedagogiczne, podczas którego uczniowie ćwiczyli umiejętność  radzenia sobie w interakcjach z osobami pochodzącymi z odmiennych kręgów kulturowych, przełamywania stereotypów. Zajęcia z przygotowania obejmowały również metody autoprezentacji; podnoszenie zdolności interpersonalnych; metody radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, w tym w szczególności w środowisku międzykulturowym; przełamywanie wewnętrznych barier; aklimatyzacja; kształtowanie postaw asertywnych; komunikacja werbalna i niewerbalna; odkrywanie własnych możliwości i umiejętności oraz predyspozycji zawodowych,  zapoznanie z zasadami obowiązującymi na rynku pracy w UE oraz przygotowanie do pracy w zagranicznym przedsiębiorstwie – zasady BHP i odzież ochronna.

– przygotowanie kulturowe, podczas którego uczniowie zapoznawali się z kulturą kraju goszczącego, poznali krótki rys historii Hiszpanii, w szczególności Malagi i regionu Andaluzja, poznali klimat, a także kuchnię Hiszpanii.

Ważnym elementem przygotowującym uczniów na zagraniczne praktyki była rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim prowadzona za pomocą komunikatora Zoom.

Pierwsza korespondencja z Hiszpanii

Po podróży samolotem uczniowie zakwaterowali się w Residencia Pinares de San Anton przy Calle Amaranto w Maladze. Po spotkaniu z project coordinator p. Adrianną uczniowie poznali swoich pracodawców.

11 uczniów kształcących się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej szlifuje umiejętności u następujących pracodawców: Alberto Jiménez del Pino – AJ Energy Multiservicios, UGI, Electrónica EI Torcal, S.L., Electromontajes Ayuso S.L., INESMA: Instalaciones Especiales Malagueñas S.L.

7 techników mechaników poszerza swoje umiejętności w firmie Talleres Chacón Jiménez S.L. oraz MiñaCar.

9 techników elektryków odbywa praktyki w firmach: ESRADIO – ABCorp S.L., Residencia Pinares de San Anton, TOC Hostel Málaga, Feel Hostels Soho Málaga.

Z relacji opiekunki:

– Naszą podróż rozpoczęliśmy na lotnisku Chopina w Warszawie, odprawą paszportowo-bagażową. Dla wielu uczestników była to pierwsza podróż samolotem, a więc bardzo emocjonująca – przekazała opiekunka grupy, Eliza Szymańska. –Malaga, przywitała nas słońcem i przyjemnym ciepłem. Widoki są cudowne: widzimy morze, góry i palmy. I to wszystko jest praktycznie w jednym miejscu.

– Po południu, pierwszego dnia, żądni przygód wyruszamy z naszą panią koordynator z Mobility Projects na pierwszą wycieczkę do centrum Malagi. Starówka jest piękna, zachwyca wspaniała katedra z XVI wieku, malownicze kręte uliczki, z przepięknymi kamienicami i oczywiście palmy, kaktusy, kwitnące krzewy. Jest bajkowo.

Na Półwysep Iberyjski polecieli uczniowie i uczennice z klas 2, 3, 4 i 5, kształcący się w zawodzie technik elektryk, technik mechanik i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Praktyki zagraniczne realizowane są w ramach programu Erasmus+ nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000206474 sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską.

Uczniowie przebywają na zagranicznych praktykach pod opieką Elizy Szymańskiej i Angeliki Biesiady.

Zapraszamy do śledzenia relacji z dwutygodniowego pobytu uczniów ZSG w Łęcznej w słonecznej Maladze.  

Promowaliśmy szkołę na Lubelskich Targach Edukacyjnych

Targi Edukacyjne to największe wydarzenie o tym charakterze we wschodniej Polsce. Targi Lublin na dwa dni stają się miejscem prezentacji szerokiej oferty edukacyjnej publicznych i prywatnych szkół oraz uczelni, także w zakresie oferty produktów, usług i rozwiązań dla placówek edukacyjnych i uczącej się młodzieży.

Nasza szkoła wespół z LW Bogdanka promowała swoją ofertę edukacyjną.

Pierwszego dnia Jakub Kowalski i Kacper Szadkowski z kl. 2 om zachęcali do nauki w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z psychologiem specjalnym Ewą Górą-Camoglu, drugiego dnia promocję szkoły prowadzili: Jakub Kowalski z kl. 2om i Kacper Gliniewicz z kl. 3eo wraz psychologiem szkolnym Weroniką Rudzińską.

Szkolny Konkurs Recytatorski został rozstrzygnięty!

Poezja jest snem, który staramy się uczynić rzeczywistością.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

W przeddzień Światowego Dnia Poezji uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Twórczość „Lilki” Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej”.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Rok 2025 Rokiem Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, w tym roku przypada 80. rocznica śmierci jednej z największych polskich poetek. Oddając hołd „Polskiej Safonie” w szkole już po raz trzeci zorganizowany został konkurs recytatorski.

W jury zasiedli organizatorzy: nauczycielka j. polskiego Monika Nowakowska-Mrugała, nauczyciel bibliotekarz Marzena Olędzka i szkolna psycholog Weronika Rudzińska. Jury oceniało: interpretację słowną tekstu – tempo, intonację i dykcję, pamięciowe opanowanie wiersza oraz kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia.

Nagrody
I miejsce – Wiktor Sagan, kl. 2e, wiersz „Pocałunek słońca”
II miejsce – Jakub Roczon, kl. 3eo, wiersz „Różowa magia”
III miejsce – Alicja Kutyma, kl. 2om, wiersz „Miłosny uścisk”

Wyróżnienia

Adam Bronecki, kl. 1ems, „Na balkonie”
Mateusz Saczewa, kl. 2om, „List”, „Kobieta, która czeka”
Samuel Szcześniak, kl. 2e, „Kto chce bym go kochała”

Nagrody rzeczowe i dyplomy zwycięzcom wręczała wicedyrektor ZSG Marzena Szypulska.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie poezji. Zwycięzcom gratulujemy i i zachęcamy do dalszego odkrywania piękna słowa.

Dziękujemy sponsorowi nagród: Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Łęcznej.