Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Trzech Króli czyli Objawienie Pańskie należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół: od III wieku obchodzony jest w Kościele Wschodnim i od IV wieku w Kościele Zachodnim.

W liturgii Kościoła stanowi pamiątkę Trzech Mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Mędrcy są przedstawicielami ludzkiej rodziny, przychodzą z krańców świata, aby oddać pokłon Panu Wszechświata.

W kościele tego dnia tj. 6 stycznia, święci się kredę i mirrę (czyli zmieszane z żywicą zioła). Poświęconą kredą oznacza się drzwi wejściowe domów, pisząc pierwsze litery imion Trzech Króli: K+M+B oraz bieżący rok.

Orszak Trzech Króli w Łęcznej

W Polsce organizuje się w miastach i wioskach a także zagranicą publiczne Jasełka zwane Orszakiem Trzech Króli. Po raz pierwszy orszak wyruszył ulicami Warszawy w 2009 r.

Święto od 2011 r. jest dniem wolnym od pracy, wówczas Orszak zorganizowało pięć miast w Polsce. Rok później było to już 24 miejscowości, w kolejnym roku odbywało się już w niemal stu miastach na świecie w tym i w Łęcznej.

Hasłem tegorocznych jasełek są słowa: „Kłaniajcie się, królowie”. Słowa nawiązują do pokłonu Mędrców nowonarodzonemu Jezusowi. W Łęcznej Jasełka rozpoczną się o godz. 11.45 na Rynku I. Co roku licznie uczestniczą w nich mieszkańcy miasta z całymi rodzinami. Orszak kończy się w parafii św. Barbary, gdzie odbywa się Pokłon Mędrców, a także Msza św. i wspólne kolędowanie.