13 grudnia – pamiętamy
2018-12-13 11:32:38

13 grudnia – pamiętamy

 

W szkole górniczej zawsze  pamiętamy o ważnych wydarzeniach w historii Polski. 12 grudnia w holu szkoły pojawiła się gazetka przypominającą o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku. Natomiast w 37 rocznicę od rana uczniowie podczas przerw mogli posłuchać pieśni nawiązujących do tamtych tragicznych wydarzeń.

Dla przypomnienia

13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski (szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego) wprowadził stan wojenny na terenie Polski Ludowej. Do godziny 6.00 rano ZOMO, SB, milicja, ORMO oraz Ludowe Wojsko Polskie i szeregi innych organizacji podległych MSW i wojsku opanowały cały kraj. W swoim słynnym przemówieniu gen. Jaruzelskiego, ogłosił stan wojenny uzasadniając swoją decyzję złą sytuacją w kraju („ojczyzna znalazła się nad przepaścią”).

13 grudnia do akcji przeciw działaczom opozycji i całemu ruchowi Solidarności, władza wystawiła ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy. Na ulice polskich miast wyjechało 1750 czołgów oraz około 1400 pojazdów pancernych. Wprowadzono dla wszystkich cywilnych obywateli godzinę policyjną (od 19.00 do 6.00 rano, później od 22.00 do 6.00). Obowiązywał też zakaz opuszczania stałego miejsca pobytu. Na przejazd do innego miasta trzeba było zdobyć stosowne pozwolenie. W momencie wprowadzenia stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, przestały działać telefony. Nie działały nawet numery alarmowe, takie jak pogotowie ratunkowe. Cenzurze podlegały listy i przesyłki pocztowe. Symbolem stanu wojennego stali się żołnierze na ulicach grzejący się przy rozstawionych na ulicach koksownikach. Charakterystyczna dla ZOMO była biała pałka, zrobiona z metalowego pręta oblanego gumą. Oprócz ograniczenia swobody obywateli, szczególnie ciężkie w stanie wojennym były warunki życia. Sytuacja gospodarcza wcale nie uległa poprawie. Mimo pacyfikacji strajków spadła wartość produktu krajowego brutto. Jeszcze bardziej pogłębiły się charakterystyczne dla ustroju problemy z zaopatrzeniem ludności w podstawowe artykuły żywnościowe i gospodarcze. Żywność była w większości reglamentowana, dostępna jedynie po okazaniu specjalnej kartki. Wiele osób, nie tylko prześladowanych przez władze stanu wojennego, ale i takich, które nie widziały swego miejsca w tej rzeczywistości, zdecydowało się na emigrację. Z Polski wyjechało nawet milion osób.

W tych utworach zawarta jest ważna historia Polski, zachęcamy do posłuchania.

100 lat - Przemysław Majewski - międzywojenna nuta

Krystyna Janda-Ballada o Janku Wiśniewskim (z filmu Człowiek z żelaza, 1981)

13 Grudnia Roku Pamiętnego-gitara i śpiew Edward Snopek

Emose Uhunmwangho - Przemowa W. Jaruzelskiego

FABRYKA - "Coś się stało"

Mury (Walls)

Kazik - Ballada o Janku Wiśniewskim

 

Zostaw komentarz