70. rocznica Powstania Warszawskiego
2014-08-01 19:35:29
Cześć Waszej pamięci!

Powiatowe obchody rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godz. 17.00 na Placu Powstań Narodowych w Łęcznej. Godzinę „W” w 70. rocznicę zrywu niepodległościowego Warszawiaków, upamiętniono w tym roku 70. sekundami ciszy.

Część artystyczną przygotowała młodzież z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. Młodzież, przypominając dramatyczne karty historii Polski sprzed siedemdziesięciu laty, mówiła: – Dziś nie musimy walczyć na barykadach, ale – składając hołd powstańcom – pamiętamy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Niezwykle przejmująco zabrzmiały zaśpiewane przez nich powstańcze pieśni: Dziś idę walczyć, Mamo! oraz Warszawo ma.

Następnie odbył się Apel Poległych: – Stajemy dziś do Apelu Poległych, by oddać hołd poległym Powstańcom i Mieszkańcom Stolicy w 1944 roku.  Warszawa, miasto nieugięte i nieujarzmione, stanęła do heroicznego, samotnego, śmiertelnego boju o swoją godność i cześć, o honor milionów Polaków. Żołnierze Walecznej Armii Krajowej, Żołnierze Polski Walczące, którym wolność Ojczyzny i jej Stolicy cenniejsza była niż własne życie. Stańcie do Apelu!

Modlitwę za tych, którzy zapłacili życiem broniąc Warszawy i niepodległej Polski poprowadził ks. Andrzej Lupa, Proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej: – Wszechmogący Boże polecamy Ci wszystkich biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Wiesz, że wykazali się szczególną miłością do Ojczyzny stając w jej obronie i oddając za nią życie. Polecamy ci poległych żołnierzy Powstańców, poległych mieszkańców Warszawy i wszystkich, którzy zginęli nie tylko broniąc swojej stolicy, ale również i wartości, w które wierzyli.

Po modlitwie delegacje zakładów pracy, związków zawodowych organizacji oraz szkół, w tym również delegacja Zespołu Szkół Górniczych, złożyły pod krzyżem wieńce, oddając hołd walczącym Bohaterom. 

Już od kilku lat spotykamy się w tym miejscu – mówił Starosta Łęczyński Adam Niwiński – by oddać hołd pokoleniu, które przed 70 laty, wierne wyznaczonym przez siebie ideałom stanęło do nierównej, szaleńczej walki o wolność. Zebrało się dzisiaj na tym placu wielu młodych ludzi, zresztą jak co roku od kilku lat. (…) Wierzę głęboko, że rzeczywistość, którą wspólnie tworzymy nigdy nie postawi młodych ludzi wobec tak dramatycznych wyzwań, że nie pozbawi ich radości przeżywania młodości, czasu emocjonalnych uniesień, snucia marzeń a także zdobywania wiedzy, umiejętności i kształtowania charakteru oraz szacunku i miłości do najcenniejszych narodowych wartości. Dusze tych, którzy odeszli, zginęli w Powstaniu Warszawskim stoją już w ordynku u Boga. Spróbujmy oddać im cześć naszymi czynami, aby przyszłe pokolenia mogły wieść życie takie o jakim powstańcy marzyli, o jakie walczyli i za jakie umierali. Na zawsze zapamiętamy ofiarę jaką złożyli żołnierze Armii Krajowej oraz żołnierze innych formacji walczących w Powstaniu Warszawskim o niepodległą Polskę. Oddajemy Wam dzisiaj hołd. Cześć Waszej pamięci!

Galeria

Zostaw komentarz