74. rocznica bitwy o most lubelski
2013-09-23 07:18:40

74. rocznica bitwy o most lubelski

20 września 2013 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli.

Burmistrz Teodor Kosiarski w swoim przemówieniu mówił jak ważne jest kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach do których niewątpliwie należą obrońcy mostu w Łęcznej. Podkreślił też fakt uczestnictwa w tych uroczystościach dużej grupy dzieci i młodzieży co rokuje ciągłość tej tradycji.  Modlitwę w intencji łęczyńskich bohaterów poprowadził ks. Proboszcz Andrzej Lupa z parafii św. Barbary w Łęcznej. Apel Poległych odczytał Tomasz Gładosz. Dzieci z Przedszkola Nr 3 uświetniły obchody krótką częścią artystyczną.

We wrześniu 1939 r. rozegrała się nad Wieprzem jedna z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację zwykłych Polaków - mieszkańców Łęcznej. Przyczynili się oni do stawienia oporu hitlerowskim najeźdźcom.

Na koniec przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół i przedszkoli złożyli wieńce oraz zapalili znicze pod pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. Wśród składających kwiaty nie zabrakło delegacji z Zespołu Szkół Górniczych, który reprezentowali: Rafał Dziurka i Krystian Pilipczuk, uczniowie klasy II b.

Galeria

Zostaw komentarz