75. rocznica bitwy o most lubelski
2014-09-19 12:07:00
75. rocznica bitwy o most lubelski

W piątek 19 września odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli.

Burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski podkreślał jak ważna jest możliwość kultywowania pamięci o lokalnych bohaterach, do których również należą obrońcy mostu lubelskiego w Łęcznej. Przypomniał, że nie zawsze w historii Polski można było świętować takie rocznice i nie zawsze można było mówić o nich prawdę. - W dzisiejszych czasach - mówił - ważne jest to, że wszyscy mamy dostęp do prawdy i wszyscy możemy wychowywać młode pokolenie w prawdzie. Następnie modlitwę w intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej. Ks. Proboszcz odwołując się do obecnej sytuacji politycznej zaznaczył, że dzisiaj możemy cieszyć się pokojem, jednak musimy liczyć się z tym, że nie jest on nam dany na zawsze, co widać na przykładzie wydarzeń na Ukrainie. Następnie Tomasz Gładosz odczytał Apel Poległych. Uroczyste obchody uświetniły krótką częścią artystyczną dzieci z Przedszkola Nr 3 w Łęcznej.

We wrześniu 1939 r. rozegrała się nad Wieprzem jedna z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację zwykłych Polaków - mieszkańców Łęcznej. Przyczynili się oni do stawienia oporu hitlerowskim najeźdźcom.

Na koniec przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół i przedszkoli złożyli wieńce oraz zapalili znicze pod pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. Wśród składających kwiaty nie zabrakło delegacji z Zespołu Szkół Górniczych, który reprezentowali: dyrektor Arkadiusz Marucha, Ewa Szymanek oraz uczniowie Marek Maksymiuk i Radosław Świder.

Galeria

Zostaw komentarz