76. rocznica bitwy o most lubelski
2015-09-22 09:59:47

76. rocznica bitwy o most lubelski

W poniedziałek 21 września 2015 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli. Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej zaciągnęli honorową wartę przy pomniku ku czci Łęczyńskich bohaterów września.

Burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski podziękował wszystkim zebranym za zaangażowanie w uczczenie tej lokalnej rocznicy. Podkreślił rolę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i kół regionalistów, bo dzięki nim możliwe jest kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach, do których również należą obrońcy mostu na Wieprzu w Łęcznej. W intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny odmówiono modlitwę, którą poprowadził ks. Józef Włoszek z parafii św. Barbary w Łęcznej. Zwrócił on również uwagę, że dzisiaj możemy cieszyć się pokojem, ale jednocześnie musimy pamiętać, że nie jest on nam dany na zawsze, czego przykładem są wydarzenia za wschodnią granicą Polski.

Następnie Tomasz Gładosz odczytał Apel Poległych. Uroczyste obchody uświetniły krótką częścią artystyczną dzieci z Przedszkola Nr 3 w Łęcznej.

Tradycyjnie przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół i przedszkoli złożyli wiązanki  oraz zapalili znicze przed pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. Wśród składających kwiaty była również delegacja Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, dyrektor Arkadiusz Marucha, Ewa Szymanek oraz uczniowie Radosław Brunecki, Michał Jaszuk, Radosław Kisiel, Łukasz Wiechnik.

20 września 1939 r. rozegrała się nad Wieprzem jedna z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację mieszkańców Łęcznej. Wsparli oni 100. osobowy oddział polskiego wojska, z którym wspólnie stoczyli zwycięski bój z hitlerowskim najeźdźcą.

Galeria

Zostaw komentarz