77. rocznica bitwy o most lubelski
2016-09-22 09:37:46


77. rocznica bitwy o most lubelski


20 września 2016 r. w 77. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli. Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej zaciągnęli honorową wartę przy pomniku ku czci Łęczyńskich bohaterów września.

Burmistrz Łęcznej podziękował wszystkim zebranym za zaangażowanie w uczczenie tej rocznicy. Podkreślił, że kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach, do których należą również obrońcy mostu na Wieprzu w Łęcznej jest wspaniałą lekcją patriotyzmu .

W intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej.

Następnie Tomasz Gładosz odczytał Apel Poległych. Uroczyste obchody uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3.

Tradycyjnie przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół i przedszkoli złożyli wiązanki  oraz zapalili znicze przed pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. Wśród składających kwiaty była również delegacja Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej - dyrektor Arkadiusz Marucha oraz uczniowie Natalia Matys, Radosław Brunecki, Michał Jaszuk, Łukasz Wiechnik.

Bitwa o most lubelski  rozegrała się nad Wieprzem 20 września 1939 r. Była jedną z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację mieszkańców Łęcznej. Wsparli oni 100. osobowy oddział polskiego wojska, z którym wspólnie stoczyli zwycięski bój z hitlerowskim najeźdźcą.


Galeria

Zostaw komentarz