79. rocznica bitwy o most lubelski w Łęcznej
2018-09-21 13:29:24


79. rocznica bitwy o most lubelski w Łęcznej

21 września 2018 r. w 79. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli. Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej Ernest Michałek i Adam Serej zaciągnęli honorową wartę przy pomniku ku czci Łęczyńskich bohaterów września.

Uroczystość rozpoczęła się występem dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3, które przygotowały z tej okazji patriotyczny montaż słowno-muzyczny.

Burmistrz Łęcznej podziękował wszystkim zebranym za wieloletnie zaangażowanie w uczczenie tej rocznicy. Podkreślił, że kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach, do których należą również obrońcy mostu na Wieprzu w Łęcznej jest wspaniałą lekcją patriotyzmu dla najmłodszych. W intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej. Następnie Tomasz Gładosz odczytał Apel Poległych.

Tradycyjnie przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół i przedszkoli złożyli wiązanki  oraz zapalili znicze przed pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. Wśród składających kwiaty była również delegacja Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej - dyrektor Arkadiusz Marucha oraz Wojciech Witkowski.

Bitwa o most lubelski  rozegrała się nad Wieprzem 20 września 1939 r. Była jedną z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację mieszkańców Łęcznej. Wsparli oni 100. osobowy oddział polskiego wojska, z którym wspólnie stoczyli zwycięski bój z hitlerowskim najeźdźcą.

Galeria

Zostaw komentarz