80. rocznica bitwy o most lubelski w Łęcznej
2019-09-20 13:39:44


80. rocznica bitwy o most lubelski w Łęcznej

20 września 2019 r. w 80. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Leszka Włodarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli. Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej Jakub Kwapisz  i Kacper Sagan zaciągnęli honorową wartę przy pomniku ku czci Łęczyńskich bohaterów września.

Uroczystość rozpoczęła się występem dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3, które przygotowały z tej okazji patriotyczny montaż słowno-muzyczny.

Burmistrz Łęcznej przedstawił krótki rys historyczny tragicznych wydarzeń września 1939 roku. Przywołał pamięć Łęczyńskich bohaterów. Podziękował wszystkim zebranym za wieloletnie  zaangażowanie w uczczenie tej rocznicy. Następnie głos zabrał wicestarosta łęczyński Michał Pelczarski. Podziękował uczestnikom uroczystości za przybycie i pamięć o tych znanych i nieznanych lokalnych bohaterach II wojny światowej.

W intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej. Następnie Tomasz Gładosz odczytał Apel Poległych.

Tradycyjnie przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół i przedszkoli złożyli wiązanki  oraz zapalili znicze przed pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. Wśród składających kwiaty była również delegacja Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej - dyrektor Arkadiusz Marucha oraz Łukasz Wręga przedstawiciel społeczności uczniowskiej.

Bitwa o most lubelski  rozegrała się nad Wieprzem 20 września 1939 r. Była jedną z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację mieszkańców Łęcznej. Wsparli oni 100. osobowy oddział polskiego wojska, z którym wspólnie stoczyli zwycięski bój z hitlerowskim najeźdźcą.

Galeria

Zostaw komentarz