I Ty możesz uratować komuś życie
2017-10-10 13:16:02

I Ty możesz uratować komuś życie

We wtorek 10 września 2017 r. uczniowie klas trzecich i czwartych wzięli udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym zostania potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Spotkanie poprowadził Zygmunt Markowski, wieloletni krwiodawca i zarejestrowany w bazie dawców szpiku.

Podczas godzinnego spotkania zachęcał uczniów do przyłączenia się do walki z nowotworami krwi i zarejestrowania się jako potencjalny dawca. Podkreślał, że dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Każdy ma szanse uratowania komuś życia.

Rejestracja do bazy dawców nie zajmuje wiele czasu, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl, zamówić pakiet rejestracyjny, potem odesłać formularz i wymaz pobrany z wewnętrznej strony policzka. Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Faktycznym dawcą zostaje się w przypadku zgodności tkankowej z pacjentem chorującym na nowotwór krwi. Dopiero wtedy dochodzi do pobrania komórek i ich przeszczepienia pacjentowi. 

Zostaw komentarz