Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w ZSG
2015-04-30 13:32:22
Szkolne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Górniczych odbył się apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Społeczność szkolna uczciła tak ważne wydarzenie w historii Polski, jakim było uchwalenie ustawy regulującej organizację władzy państwowej oraz prawa i obowiązki obywateli.

Wspólnie z młodzieżą i nauczycielami 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętował Kazimierz Radko, Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego. Dyrektor szkoły Arkadiusz Marucha nawiązując, do tak ważnej dla Polaków rocznicy przypomniał o ogromnej roli współpracy i zgody dla budowania przyszłości narodu. W swoim przemówieniu Sekretarz Powiatu również przypomniał o roli więzi społecznej w budowaniu wspólnej, lepszej Polski.  Historia Polski pokazuje, że na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy się jednoczyć w siłę, powstawać ze zgliszczy, zapominać o urazach i wzajemnych, wyrządzonych sobie krzywdach. Konstytucja 3 maja jest więc swoistym pomnikiem współpracy i zjednoczenia narodu dla dobra państwa.

Młodzież z klasy II d pod kierunkiem Sylwii Osoby i Leszka Kolanowskiego przygotowała z tej okazji krótki program,  który przypomniał trudne i skomplikowane dzieje Państwa Polskiego. Zgromadzonej młodzieży uświadomili, że aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci. W trakcie apelu wyświetlone zostały fragmenty filmu „Animowana historia Polski”, które zostały opatrzone komentarzem wyjaśniającym prezentowane wydarzenia z dziejów naszego kraju. Najobszerniej ukazany został moment obejmujący uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Na zakończenie Dyrektor zachęcał młodzież, aby włączyła się w obchody Święta Konstytucji 3 Maja i dała wyraz swojego patriotyzmu poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi.

Apel przygotowali uczniowie klasy II d: Rafał Podgornow, Rafał Włodarczyk, Adrian Karasiński, Krystian Bronis, Mateusz Mroczek, Adrian Wróbel.

Galeria
Zostaw komentarz