Aktywna młodzież z ZSG
2014-05-27 11:22:24

Aktywna młodzież z ZSG

26 maja 2014 r. w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej w ramach projektu "Akcja-Informacja!" odbyły się warsztaty z zakresu edukacji obywatelskiej. Prowadzili je doświadczeni pracownicy młodzieżowi, psycholog Agata Chmiel i socjolog Igor Lisin z Fundacji Sempre a Frente. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas 1 c i 1 m.

Celem warsztatów było promowanie wśród młodzieży aktywnej postawy społecznej, wolontariatu jako sposobu samorealizacji i zaangażowania oraz zachęcenie do przyjęcia konkretnej, czynnej postawy w swoim otoczeniu.

Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie nakreślić obraz idealnego wolontariusza, określając:  umiejętności, jakimi powinien dysponować, wiedzę, cechy charakteru, emocje, jakimi powinien się kierować oraz korzyści z bycia aktywnym. Trzygodzinne spotkanie było również okazją do dyskutowania na  temat aktywności młodzieży, możliwości włączenia się w życie lokalnej społeczności oraz korzyści wynikających z bycia aktywnym.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się również o Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży przy Fundacji Sempre a Frente w Lublinie. Swoje działanie kieruje przede wszystkim do młodzieży ponadgimnazjalnej i studentów, a także osób pracujących z młodzieżą, szkół i organizacji pozarządowych. W ramach działalności organizuje bezpłatne warsztaty m.in. z: wystąpień publicznych, sposobów radzenia sobie ze stresem, pracy w grupie, umiejętności liderskich, kreatywności, zarządzania czasem i innych.

Osoby prowadzące zajęcia zachęcały uczniów do zainteresowania się również wolontariatem zagranicznym, który stwarza większe możliwości aktywności niż wolontariat lokalny.

Udział w projekcie "Akcja-Informacja!" zaowocował u uczniów poszerzeniem wiedzy na temat zaangażowania społecznego, szkoła natomiast pozyskała interaktywne stanowisko informacji młodzieżowej, udostępnione w bibliotece szkolnej.

Galeria

Więcej informacji o Centrum:

www.sempre.org.pl

www.facebook.com/SempreaFrente

www.centrum.sempre.org.pl

Zostaw komentarz