Barbórka 2012
2012-12-05 15:27:17
Barbórka w Zespole Szkół Górniczych

GaleriaSkarbek - mp4

Akademię barbórkową swoją obecnością zaszczycili: Ksiądz Andrzej Lupa Proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej, Adam Niwiński Starosta Łęczyński, Lech Tor Wiceprezes LW „Bogdanka” S.A., przedstawiciele LW „Bogdanka” S.A., a także przedstawiciele związków zawodowych nauczycielskich i kopalnianych, dyrektorzy szkół oraz dyrektorzy placówek powiatu łęczyńskiego.

Dzień Górnika obchodzimy w naszej szkole już po raz siódmy. W szkole, która z węgla wyrosła, dla której jest to święto szczególne i symboliczne zarazem, bowiem w jednym miejscu spotykają się dzisiaj „stare strzechy” z „młodymi lisami” – adeptami sztuki górniczej, aby dzielić się radością, która wieńczy zmagania górnika z naturą – powiedział Arkadiusz Marucha Dyrektor Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, rozpoczynając uroczystość.

W tym szczególnym dla społeczności szkolnej dniu Starosta Łęczyński Adam Niwiński powiedział: – Dzisiaj dzięki obecności Braci Górniczej i licznie zebranych gości ta uroczystość nabiera wspaniałego, niepowtarzalnego klimatu. Jest jednocześnie okazją do złożenia najserdeczniejszych życzeń, aby Wasz trud, tak pięknie opisywany nie tylko w książkach, był dla was źródłem satysfakcji. Szczęść Boże!

Następnie głos zabrał Lech Tor Wiceprezes LW „Bogdanka” S.A. życząc zgromadzonej młodzieży sukcesów w nauce i chęci do zdobywania wiedzy w murach tej szkoły: – Ważne, abyście mieli świadomość, że wiedza teraz zdobyta będzie przekładać się na praktykę w pracy pod ziemią oraz da wam możliwość zdobycia zatrudnienia w naszej firmie.

Uroczystość była jednocześnie okazją do wręczenia nagród w barbórkowych konkursach i imprezach sportowych, które miały miejsce w szkole i na kopalni.

Nagrodzeni zostali laureaci Powiatowego Konkursu Wiedzy o św. Barbarze „Prowadź Nas Święta Barbaro”. Z rąk Księdza Proboszcza Andrzeja Lupy, Starosty Łęczyńskiego Adama Niwińskiego oraz Dyrektora Arkadiusza Maruchy dyplomy, nagrody rzeczowe. Za pierwsze miejsca w kategorii wiedza i prezentacja multimedialna statuetki św. Barbary otrzymali:

W kategorii „Wiedza”

I miejsce – Dominika Przywara z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej

II miejsce – Edyta Gryniewicz z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej

III miejsce – Daniel Wiechnik z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej

Wyróżnienia:

Mariola Donda z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej

Magdalena Przybylska z Zespołu Szkół w Ludwinie

Ewelina Kowalska z Zespołu Szkół im. Simona Bolivara w Milejowie

W kategorii „Prezentacja multimedialna”:

I miejsce – Wołos Paulina z Zespołu Szkół w Ludwinie

II miejsce – Grzegorz Gil z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej

III miejsce – Magdalena Przybylska z Zespołu Szkół w Ludwinie

Następnie wręczone zostały nagrody dla uczestników VI Barbórkowego Turnieju w Siatkówce o Nagrodę Dyrektora ZSG w Łęcznej. Nagrodzeni zostali: I miejsce – Zespół Szkół nr 1 w Łęcznej, II miejsce – Zespół Szkół im. Simona Bolivara w Milejowie, III miejsce – Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim, IV miejsce – Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej, V miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach, VI miejsce – Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. Wręczone zostały również nagrody w II Barbórkowym Turnieju w Armwrestlingu o Nagrodę Dyrektora ZSG w Łęcznej. I miejsce wywalczyła drużyna chłopców z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, II miejsce z Zespołu Szkół im. Simona Bolivara w Milejowie, III miejsce z Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach. W zmaganiach wzięły również udział dziewczęta, I miejsce wywalczyły uczennice Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, II miejsce z Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach.

Przedstawiciele kopalnianych związków zawodowych nagrodzili uczniów, którzy w konkursie BHP uzyskali najlepsze wyniki, byli to: Przemysław Jasina, Kacper Szymanek, Magdalena Chodun, Radosław Dobosz, Artur Gański i Grzegorz Gil.

Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się godnie reprezentować szkołę na zewnątrz, dbać o jej honor, współtworzyć jej autorytet oraz czcić i szanować symbole szkoły, miasta i kraju, a także wartości narodowe. Aktu pasowania na pełnoprawnego członka ZSG dokonał Dyrektor Arkadiusz Marucha, poprzez uderzenie kilofem w ramię ucznia.

Podniosłą atmosferę górniczych tradycji można było poczuć, kiedy młodzież zaprezentowała część artystyczną, podczas której zgromadzeni goście oraz społeczność uczniowska obejrzeli niezwykłą historię opowiadającą o Skarbu strzegącym od wieków bogactw naturalnych i ludzi.

Miłą niespodzianką czwartego grudnia w dniu górniczego święta była wizyta Orkiestry Górniczej LW „Bogdanka” S.A. na terenie szkoły. Goście zostali przywitani przez Dyrektora ZSG, który złożył wszystkim barbórkowe życzenia. Po uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w intencji górników Dyrektor Arkadiusz Marucha wraz z uczniami: Przemysławem Jasiną, Kacprem Szymankiem oraz Magdaleną Chodun wziął udział w uroczystościach barbórkowych na cechowni w Bogdance. W imieniu społeczności szkolnej na ręce Zbigniewa Stopy Prezesa LW „Bogdanka” S.A. złożone zostały życzenia dla całej załogi kopalni.

Zostaw komentarz