Barbórka 2013
2013-12-05 11:24:20

Barbórka 2013

Galeria zdjęć * przedstawienie - mp4

3 grudnia 2013 roku w niepowtarzalnej atmosferze Barbórki - Górniczego Święta, społeczność uczniowska, nauczyciele Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej oraz zaproszeni goście zgromadzili się, by świętować i kultywować tę ważną dla łęczyńskiego środowiska tradycję.

Akademię barbórkową swoją obecnością zaszczycili: Adam Niwiński Starosta Łęczyński, Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej, przedstawiciele LW „Bogdanka” S.A., a także przedstawiciele związków zawodowych górniczych i oświatowych, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz dyrektorzy i kierownicy instytucji Powiatu Łęczyńskiego. W uroczystości wzięli udział również księża z parafii św. Barbary w Łęcznej, a także reprezentanci Rady Rodziców.

Rozpoczynając tegoroczną uroczystość Arkadiusz Marucha Dyrektor Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej powiedział: – Obchodząc Barbórkę 2013 cieszymy się z wciąż rosnących sukcesów lubelskiego górnictwa, wzrastającego wydobycia, nowoczesnych i trafnych inwestycji technologicznych. Dzięki temu o „Bogdance” jest głośno w całej Polsce oraz Europie. Jesteśmy dumni, że ZSG w Łęcznej może choć w niewielkiej części wspomóc lubelskie górnictwo kształceniem młodej kadry. Odczytał również wiersz pt. Górniczej młodzieży, nadesłany z okazji górniczego święta i dedykowany uczniom Zespołu Szkół Górniczych Łęcznej. Wiersz napisał Stanisław Luchowski, wcześniej pracownik LW "Bogdanka" S.A., autor książek o tematyce górniczej m.in. Wybraliśmy Bogdankę.

Następnie głos zabrał Bogdan Kowal Kierownik Działu BHP LW „Bogdanka” S.A., który w imieniu Prezesa Zarządu i wszystkich pracowników kopalni złożył życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności.  Do zgromadzonej młodzieży skierował słowa: – Jesteście przyszłością kopalni, ale na razie, na tym etapie, kiedy chodzicie do szkoły korzystajcie z tego macie więcej przyjemności niż obowiązków. 

Uroczystość była jednocześnie okazją do wręczenia nagród w barbórkowych konkursach i imprezach sportowych, które miały miejsce w szkole i na kopalni.

Nagrodzeni zostali laureaci Powiatowego Konkursu Wiedzy o św. Barbarze „Prowadź Nas Święta Barbaro”. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczali Krzysztof Bednarczyk sztygar oddziałowy LW „Bogdanka” S.A., Starosta Łęczyński Adam Niwiński, Ksiądz Tomasz Konstanciuk, Lech Tor wiceprzewodniczący Rady Rodziców oraz Dyrektor Arkadiusz Marucha. Główną nagrodę w poszczególnych kategoriach - statuetki św. Barbary otrzymali Klaudia Teper ze Szkoły Podstawowej w Zezulinie, Anna Geryn, ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, Anna Słowikowska z Gimnazjum nr 1 w Milejowie, Grzegorz Gil z ZSG w Łęcznej. Wszyscy zwycięzcy oraz wyróżnieni oprócz dyplomów otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe np. dyski zewnętrzne, MP3, słuchawki, gry, pendrive, głośniki, książki z filmem o św. Barbarze, plecaki, piórniki, koce piknikowe, puzzle, termofory w kształcie misia i gadżety reklamowe LW „Bogdanka” S.A. i ZSG. Zakupienie tak atrakcyjnych nagród rzeczowych było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego, Związku Zawodowego "Solidarność" LW "Bogdanka" S.A., Parafii św. Barbary w Łęcznej i Rady Rodziców.

Następnie wręczone zostały nagrody dla uczestników III Barbórkowego Turnieju w Armwrestlingu o Nagrodę Dyrektora ZSG w Łęcznej. I miejsce wywalczyła drużyna  z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, II miejsce z Zespołu Szkół im. Simona Bolivara w Milejowie, III miejsce z Zespołu Szkół im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej.

Barbórkowa uroczystość była okazją do wręczenia nagród uczniom, którzy w konkursie BHP organizowanym przez Komisję BHP LW „Bogdanka” S.A. uzyskali najlepsze wyniki. Bogdan Kowal Kierownik Działu BHP LW „Bogdanka” S.A. oraz przedstawiciele górniczych związków zawodowych nagrodzili: Magdalenę Chodun, Eryka Kurowskiego, Jakuba Wysockiego, Karola Stysia, Przemysława Jasinę i Grzegorza Gila.

Ważnym punktem uroczystości, zwłaszcza dla uczniów klas pierwszych, było złożenie ślubowania. Zobowiązali się oni godnie reprezentować szkołę na zewnątrz, dbać o jej honor, współtworzyć jej autorytet oraz czcić i szanować symbole szkoły, miasta i kraju, a także wartości narodowe. Aktu pasowania na pełnoprawnego członka ZSG dokonał Dyrektor Arkadiusz Marucha poprzez uderzenie kilofem w ramię ucznia.

Podniosłą atmosferę górniczego święta można było również poczuć, kiedy młodzież przybliżyła postać św. Barbary, patronki górników. Uczniowie zaprezentowali scenę z życia górniczej rodziny w sytuacji zagrożenia na kopalni. Żona modląca się do św. Barbary o opiekę i ocalenie, historia życia św. Barbary, jej męczeńska śmierć – to wszystko zawarte było w przedstawieniu przygotowanym przez „Liberum Veto”. Na twarzach oglądających było widać skupienie i wzruszenie. Wiele osób gratulowało młodym aktorom tak wymownego ukazania roli św. Barbary w życiu górników. Scenariusz i reżyserię przedstawienia przygotowała Marzena Golan, opiekunka szkolnej grupy teatralnej.

Na zakończenie ks. Tomasz Konstanciuk poprowadził modlitwę w intencji wszystkich górników, zarówno tych, którzy czynnie wykonują swój zawód, jak i tych, którzy odeszli już na wieczną szychtę.

Czwartego grudnia Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej odwiedziła Orkiestra Górniczą LW „Bogdanka” S.A. Goście przywitani zostali przez Józefa Rudzkiego, nauczyciela przedmiotów zawodowych. W imieniu dyrekcji złożył on, którzy wszystkim barbórkowe życzenia i przekazał tradycyjnego gościńca. Cieszymy się, że w tradycję obchodów Barbórki wpisały się poranne odwiedziny orkiestry górniczej. Jest to szczególnie miły akcent, gdyż grają w niej absolwenci i obecni uczniowie szkoły górniczej.

W dniu górniczego święta Dyrektor Arkadiusz Marucha wraz z uczniami: Erykiem Kurowskim, Magdaleną Chodun oraz Jakubem Wysockim wziął udział w uroczystościach barbórkowych na cechowni w kopalni „Bogdanka”. W imieniu społeczności Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej na ręce Zbigniewa Stopy Prezesa LW „Bogdanka” S.A. złożyli życzenia dla całej załogi kopalni.

Zostaw komentarz