Barbórka 2016 w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej
2016-12-05 10:45:29


Barbórka w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej

- Nasza obecność w szkole jest dowodem na to, że postrzegamy was jako część społeczności górniczej. Tym samym pragnę zaakcentować, że niezwykle ważne jest dla nas kształcenie przyszłych kadr dla polskiego górnictwa, a przede wszystkim górnictwa na Lubelszczyźnie. Pamiętajcie, że Bogdanka czeka na młodych profesjonalistów – mówił podczas szkolnej Barbórki Adam Partyka, wiceprezes LW „Bogdanka” S.A.

Już po raz jedenasty uczniowie i pedagodzy Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej uroczyście świętowali Barbórkę. Na szkolne obchody górniczego święta 2 grudnia przybyło wielu znamienitych gości.

Modlitwa za tych co odeszli na wieczną szychtę

Po powitaniu gości Barbórkowe obchody rozpoczęła modlitwa poprowadzona przez ks. Marcina Pydę w intencji górników, szczególnie tych, którzy zginęli w tragicznym wypadku w kopalni Rudna. Ich pamięć uczczono także minutą ciszy.

Stopnie górnicze dla dyrektora szkoły i nauczycieli

Szczególnym momentem barbórkowego świętowania było nadanie przez Krzysztofa Szlagę, prezesa LW „Bogdanka” S.A. stopni górniczych dla pracowników szkoły. Były to pierwsze stopnie górnicze nadane szkole w Łęcznej. Stopień inżyniera górniczego I stopnia otrzymał Arkadiusz Marucha, dyrektor Zespołu Szkół Górniczych, natomiast nauczycielom przedmiotów zawodowych: Henrykowi Harmaszowi i Józefowi Rudzkiemu nadane zostały stopienie inżyniera górniczego II stopnia.

Los szkoły ściśle związany jest z losem kopalni

Roman Cholewa, starosta łęczyński podkreślał, że los szkoły ściśle związany jest z losem kopalni „Bogdanka”. Wskazywał, że kryzys w górnictwie szczególnie odczuwany był także w Zespole Szkół Górniczych. - Wyobraźmy sobie, że jeszcze w 2014 roku kształciło się tu 939 uczniów, a teraz jest ich tylko 437. Miejmy nadzieję, że to jest chwilowe – mówił - i jeżeli Bogdanka wychodzi na prostą to i Zespół Szkół Górniczych poprawi swój nabór w przyszłych latach. Chcemy, żeby ta szkoła przetrwała – deklarował starosta.

ZSG jest szkołą wiodącą

Jerzy Surma przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie podkreślał, że ZSG jest szkołą wiodącą wśród szkół górniczych. W imieniu lubelskiej kurator oświaty dziękował LW „Bogdanka” S.A za ścisłą współpracę ze szkołą, co dzisiaj ma ogromne znaczenie w kształceniu zawodowym. Wyraził nadzieję, że taka współpraca z pracodawcą, uczelniami i samorządem lokalnym pozwoli znakomicie przygotować uczniów do trudnego, ale jakże satysfakcjonującego zawodu.

Szalik kibica dla dyrektora szkoły

Andrzej Tomaszewski przedstawiciel GKS Górnika Łęczna składając na ręce dyrektora Arkadiusza Maruchy barbórkowe życzenia, przekazał mu także szczególny prezent – szalik kibica łęczyńskiego klubu. Dyrektor w galowym mundurze i szaliku klubowym prezentował się jak prawdziwy kibic Górnika Łęczna.

Ślubowanie pierwszoklasistów

Obecnie w murach szkoły kształcą się przyszli górnicy, elektrycy i mechanicy. Tradycją szkoły stało się, że podczas szkolnych uroczystości barbórkowych odbywa się ślubowanie klas pierwszych. Aktu pasowania na pełnoprawnego ucznia szkoły dokonał dyrektor poprzez uderzenie szpadą w ramię ślubującego.

Nagrody dla laureatów

Ważnym momentem uroczystości było także wręczenie nagród laureatom barbórkowych konkursów organizowanych w szkole. W kalendarz szkolnych wydarzeń na stałe wpisały się międzyszkolne konkursy: Konkurs Wiedzy z Przepisów BHP w Górnictwie, Konkurs Wiedzy o Świętej Barbarze i Tradycjach Górniczych oraz Turniej Barbórkowy o Puchar Dyrektora ZSG w Łęcznej w Siatkówce Chłopców.

„Oko sztygara” i „Moja robota w kopalni”

Młodzież jak co roku przygotowała specjalną część artystyczną tym razem były to śląskie piosenki, ale też i własne. Uczniowie zachęcali do wspólnego zaśpiewania ułożonej w szkole piosenki: Tutaj jest kopalnia nasz drugi dom, Lubelska Bogdanka, ja kocham ją. Przybyłym górnikom spodobał się także przygotowany specjalny teledysk „Oko sztygara” wzorowany na kabaretowym Eye Of The Sztajger . Całości święta dopełniały dwie wystawy: cykl ponad 30 prac Walentego Bąbelewskiego „Moja robota w kopalni” oraz prace dzieci biorących udział w Konkursie Wiedzy o Świętej Barbarze i Tradycjach Górniczych.

Galeria

Zostaw komentarz