Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego
2012-11-07 12:55:16
Akcja profilaktyczna

7 XI 2012. W Zespole  Szkół Górniczych w Łęcznej przeprowadzona została akcja profilaktyczna Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Akcja zaadresowana została do uczniów klas trzecich i czwartych, którzy posiadają prawo jazdy, albo zamierzają się o nie ubiegać. Ukierunkowana jest w szczególności na kształtowanie określonych motywacji, postaw i zachowań młodzieży na drogach poprzez wyrabianie przyzwyczajeń i nawyków przestrzegania przepisów kodeksu drogowego. Spotkanie z młodzieżą poprowadzili: mgr inż. Lech Pocheć z Ośrodka Szkolenia Kierowców ,,Pionier” oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej: st. sierż. Magdalena Krasna, mł. asp. Mariusz Duda, mł. asp. Przemysław Podściański.

Jazda z nadmierną prędkością, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i niski stopień stosowania zabezpieczeń, przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz ignorowanie praw innych uczestników ruchu to najczęściej występujące niebezpieczne i agresywne zachowania kierowców, zwłaszcza młodych. Istnieje więc pilna potrzeba wpływania na zmiany zachowania uczestników ruchu poprzez kształtowanie ich bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.

Uczniowie poznali statystyki dotyczące wypadków na lubelskich drogach ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń mających miejsce na terenie Powiatu Łęczyńskiego. Z zainteresowaniem obejrzeli dwa filmy. Pierwszy przedstawiał skutki jazdy: pod wpływem alkoholu, z nadmierną prędkością, bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. W bardzo obrazowy sposób pokazywał jak bezmyślność, brak ostrożności i zmęczenie przyczyniają się do spowodowania wypadków na drogach.

Drugi film pt. „Eksperyment” zademonstrował tragiczne skutki prowadzenia auta pod wpływem alkoholu - w  sobotni wieczór troje młodych ludzi zgadza się na eksperyment. Bez problemu pokonują tor z przeszkodami - wypadający manekin, pachołki, śliska nawierzchnia itd. Godzina przerwy. Wypijają taką ilość alkoholu, po której - ich zdaniem - bezpiecznie będą mogli prowadzić auto. Mają od 0,9 do 1,3 promila alkoholu we krwi. Ten sam tor, zamienia się w drogę pełną pułapek. Kłopoty zaczynają się zaraz po zajęciu fotela kierowcy: po sześciu drinkach trudno zapiąć pasy, dziwią się, że samochód nie chce ruszyć, gdy nie wrzuciło się biegów. Potem jest jeszcze gorzej: pachołki przewracają się jeden po drugim, kierowcom nie udaje się nie potrącić manekinów stojących na poboczu. Jedna z osób przez kilka metrów ciągnie pod autem kukłę, inna dopiero po kilku sekundach od zderzenia zauważa, że nad samochodem przeleciał manekin. Po wyjściu z auta jeden z bohaterów filmu mówi: - Dobrze, że był to tylko eksperyment, że nie przejechałem nikogo naprawdę.

Uczniowie mogli również doświadczyć symulacji przy użyciu alko-gogli. Okulary demonstrowały obraz widziany oczami nietrzeźwej osoby - mającej 1,5 promila - podwójne widzenie, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości itp.

Zdaniem zaproszonych gości jeśli, dzięki takim spotkaniom uda się doprowadzić do sytuacji, że wydarzy się choć jeden wypadek mniej to będzie już duży sukces.

Galeria


Komentarze (1)
  • Autor: Elbo 8 lat temu
    2012-12-19 08:33:09
  • chore polskie państwo to i chore prowaa ktos wogf3le zastanowił sie co maja w czasie zakazu robic kierowcy ciężarf3wek?siedziec w nagrzanej do 50 stopni kabinie i odpoczywac oraz grzecznie czekac na koniec zakazu żeby wypoczęty w nocy jechac dalej ??medal z głupoty dla idioty co wymyślil te przepisy
Zostaw komentarz