Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego
2014-01-09 11:34:59

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

9.01.2014. W Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej przeprowadzona została akcja profilaktyczna Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Akcja zaadresowana została do uczniów klas trzecich i czwartych, którzy posiadają prawo jazdy albo zamierzają się o nie ubiegać. Ukierunkowana jest w szczególności na kształtowanie określonych motywacji, postaw i zachowań młodzieży na drogach poprzez wyrabianie przyzwyczajeń i nawyków przestrzegania przepisów kodeksu drogowego. Spotkanie z młodzieżą poprowadzili: mgr inż. Lech Pocheć z Ośrodka Szkolenia Kierowców ,,Pionier” oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej: sierż. szt. Magdalena Krasna, st. sierż. Wojciech Konowałek.

Jazda z nadmierną prędkością, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i niski stopień stosowania zabezpieczeń, przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz ignorowanie praw innych uczestników ruchu to najczęściej występujące niebezpieczne i agresywne zachowania kierowców, zwłaszcza młodych. Istnieje więc pilna potrzeba wpływania na zmiany zachowania uczestników ruchu poprzez kształtowanie ich bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.

Uczniowie poznali statystyki dotyczące wypadków na lubelskich drogach ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń mających miejsce na terenie Powiatu Łęczyńskiego. Uczniowie obejrzeli filmy przedstawiające skutki jazdy: pod wpływem różnego rodzaju używek, z nadmierną prędkością, bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Film pt. „Eksperyment” ukazywał tragiczne skutki prowadzenia auta pod wpływem alkoholu - w  sobotni wieczór troje młodych ludzi zgadza się na eksperyment. Bez problemu pokonują tor z przeszkodami - wypadający manekin, pachołki, śliska nawierzchnia itd. Godzina przerwy. Wypijają taką ilość alkoholu, po której - ich zdaniem - bezpiecznie będą mogli prowadzić auto. Mają od 0,9 do 1,3 promila alkoholu we krwi. Ten sam tor, zamienia się w drogę pełną pułapek. Kłopoty zaczynają się zaraz po zajęciu fotela kierowcy: po sześciu drinkach trudno zapiąć pasy, dziwią się, że samochód nie chce ruszyć, gdy nie wrzuciło się biegów. Potem jest jeszcze gorzej: pachołki przewracają się jeden po drugim, kierowcom nie udaje się nie potrącić manekinów stojących na poboczu. Jedna z osób przez kilka metrów ciągnie pod autem kukłę, inna dopiero po kilku sekundach od zderzenia zauważa, że nad samochodem przeleciał manekin. Po wyjściu z auta jeden z bohaterów filmu mówi: - Dobrze, że był to tylko eksperyment, że nie przejechałem nikogo naprawdę.

Uczniowie mogli również doświadczyć symulacji przy użyciu alko-gogli. Okulary pokazywały obraz widziany oczami osoby nietrzeźwej - mającej 1,5 promila alkoholu we krwi. Efektem tego stanu było m.in. podwójne widzenie, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości.

Miejmy nadzieję, że tego typu spotkania skłonią wiele osób do zastanowienia zanim zasiądą nietrzeźwi za kierownicą.

Galeria

Zostaw komentarz