Bliżej historii
2014-10-30 14:38:05

Bliżej historii

W dniach 16 i 24 października 2014 r. młodzież z klas: 4a, 3a, 2c, 1a, 1c Zespołu Szkół Górniczych wybrała się na film „Miasto 44”. Ta głośna polska produkcja weszła na ekrany kin w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Film stał się dla młodzieży poruszającą lekcją historii o życiu ich rówieśników, którym przyszło  wchodzić w dorosłość  w okrutnych realiach okupacji.

Podczas wycieczki uczniowie klas pierwszych odwiedzili także Państwowe Muzeum na Majdanku. Młodzież podzielona na dwie grupy rozpoczęła zwiedzanie przy pomniku Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów, gdzie przewodnicy opowiedzieli historię lubelskiego obozu zagłady. Spod pomnika uczniowie wyruszyli na ścisły teren obozu, gdzie zwiedzili łaźnię połączoną z komorami gazowymi, baraki gospodarcze, w których mieszczą się wystawy poświęcone historii obozu. Przewodnicy bardzo ciekawie opowiadali o dramatycznych warunkach bytowych więźniów, licznych egzekucjach, realiach obozowego życia. W jednym z baraków prezentowana była przejmująca wystawa Więźniowie Majdanka eksponująca przedmioty codziennego użytku, rzeczy odebrane więźniom oraz nagrania relacji byłych więźniów.

Następnie zwiedzili baraki mieszkalne oraz budynek krematorium, w którym ks. Tomasz poprowadził modlitwę za dusze pomordowanych. Ostatnim miejscem, które zwiedzili uczniowie było Mauzoleum z prochami pomordowanych, na którym widnieje skłaniający do refleksji napis: Los nasz dla was przestrogą.

Galeria

Zostaw komentarz