Dni Morza w Zespole Szkół Górniczych
2014-06-13 13:33:56

Dni Morza w Zespole Szkół Górniczych

W minionym tygodniu uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej mogli poczuć wakacyjny klimat dzięki obchodom Dni Morza. Mimo, że Łęczna nie leży nad morzem obchody tego święta były doskonałą okazją dla nauczycieli do zaprezentowania uczniom swoich zainteresowań i pasji związanych z morzem.

W czasie od  5 do 12 czerwca 2014 r. mieli możliwość wysłuchania szant, obejrzenia: wystawy fotografii podwodnej, ekspozycji okazów fauny morskiej, prezentacji multimedialnej pt. „Urok raf koralowych Morza Czerwonego oglądanych podczas safari nurkowego” oraz sprzętu do nurkowania. Eksponaty i zdjęcia pochodziły z prywatnej kolekcji Marka Kozioła, nauczyciela ZSG.

Podsumowując obchody Arkadiusz Marucha Dyrektor ZSG wyjaśnił ideę zorganizowania Dni Morza bez morza. Wbrew pozorom górnik i żeglarz mają ze sobą wiele wspólnego, bo jak powiedział prof. dr hab. inż.  Ryszard Tadeusiewicz, Kierownik Katedry Automatyki  AGH: „Żeglarz na oceanie i górnik w głębi ziemi zmagają się z siłami przyrody, czasem ryzykują życiem. Zmagania te toczą się z reguły poza możliwością bezpośredniej obserwacji przez szeroką publiczność, ale to nie umniejsza ich heroicznego wymiaru. Profesja górnika jest więc pokrewna profesji żeglarza, a jednak z jakiegoś powodu łatwiej jest opisać zmagania z morzem niż zmagania ze światem podziemi oczywiście w jednym i drugim przypadku barierą jest nieznajomość realiów występujących w rzeczywistości, ale jakoś łatwiej jest opisać smak słonych bryzgów na twarzy w sposób dostępny szczurom lądowym niż ciszę i ciemność kopalnianych korytarzy ludziom, którzy eksplorację podziemi kończą na głębokości piwnicy.”

W ramach obchodów Dni Morza zorganizowany został Konkurs Wiedzy o Morzu, w którym wzięło udział 39 uczniów. Największą wiedzą ogólną z zakresu biologii oraz geografii mórz i oceanów wykazali się uczniowie klas drugich.

I miejsce - Damian Mrozik z kl. 2B

II miejsce - Jarosław Kozak z kl. 2A

III miejsce - Paweł Cyc z kl. 2A

Główną nagrodą był sprzęt do nurkowania, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali okulary pływackie. Uczniowie otrzymali również szkolne gadżety. Nagrody wręczył Dyrektor Arkadiusz Marucha.

Inicjatorem obchodów Dni Morza w ZSG był Marek Kozioł, prywatnie pasjonat i instruktor nurkowania. Uczestniczył w kilkunastu wyprawach nad  Morze Egejskie, Adriatyk, Morze Liguryjskie, Morze Północne oraz na rafy koralowe Morza Czerwonego. Posiada bogatą kolekcję okazów fauny morskiej, jest autorem wielu zdjęć i filmów ukazujących życie na dnie mórz.

Galeria

Zostaw komentarz