Dzień Otwartych Drzwi w ZSG
2014-04-03 13:46:30

Dzień Otwartych Drzwi w ZSG

„W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym podejmuje decyzję wpływającą na jego przyszłe losy, kiedy na skrzyżowaniu wielu dróg musi wybrać jedną z nich…” Mario Puzo.

W najbliższym czasie uczniowie klas trzecich gimnazjum staną przed trudnym wyborem dotyczącym dalszej edukacji. Aby nieco ułatwić im ten ciężki, aczkolwiek konieczny, wybór 1 kwietnia 2014 r. Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej otworzył swoje drzwi przed uczniami gimnazjów. W tym dniu szkoła górnicza gościła w swoich murach blisko trzystu gimnazjalistów m.in. ze szkół w Cycowie, Ludwinie, Łęcznej, Mełgwi, Milejowie, Puchaczowie, Urszulinie, Sosnowicy i Spiczynie.

Przybywających gości witali przed budynkiem szkoły uczniowie w górniczych mundurach, zapraszając do Sali im. prof. Jana Samsonowicza na oficjalne „otwarcie drzwi” przez dyrektora szkoły Arkadiusza Maruchę.

- Chciałem wszystkich was serdecznie i ciepło powitać w murach naszej szkoły – powiedział Dyrektor - Cieszę się, że tak licznie przybyliście na Dzień Otwarty. Pomimo, że nasza szkoła jako samodzielna jednostka funkcjonuje dopiero od pięciu lat jest już dobrze znana w środowisku lokalnym. Zaczynaliśmy skromnie, od trzech sal, teraz zajmujemy cały czteropoziomowy segment a mimo to odczuwamy brak pomieszczeń. Szkoła cały czas dynamicznie rozwija się, wzbogaca bazę dydaktyczną oraz zaplecze na warsztaty zawodowe.

Dużą atrakcją Dnia Otwartego był koncert rockowy szkolnego zespołu „Wehikuł”. Następnie grupa teatralna „Liberum Veto” wystąpiła z przedstawieniem „Górnik i Ma-rayla”. Cześć artystyczną przygotowała nauczycielka języka polskiego Marzena Golan.

W tematykę górniczą odwiedzających wprowadzała wystawa obrazów Walentego Bąbelewskiego pt. „Moja robota w kopalni”. Mieli oni jednocześnie okazję osobiście porozmawiać z artystą, byłym górnikiem, dowiedzieć się jak wyglądała kiedyś praca pod ziemią.

Dla spragnionych ruchu przygotowany został specjalny zestaw gier w technologii Kinect czyli połączenie aktywności fizycznej z porywającą rozrywką. Uczniowie mieli możliwość poczuć się  jak na zawodach w tenisie ziemnym, grze w golfa czy futbol amerykański. Dużo radości i śmiechu, zwłaszcza obserwującym, dostarczyła gra w której zawodnicy mieli przy użyciu rąk i nóg zaklejać w szklanym pojemniku dziury, przez które wlewała się woda.

Najbardziej oblegane było „Stoisko Wiedzy”, gdzie chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę górniczą i wygrać torbę z logiem szkoły, kubek, smycz, a nawet Skarbka – ducha kopalni. Jak się okazało znajomość górniczych zagadnień nie jest obca młodym ludziom. Poradzili sobie znakomicie z pytaniami typu: Jakie narzędzia są przedstawione na czaku górniczym? Jakie są kolory kogucich piór na czaku górniczym? Kto jest patronem górników?

Uczniowie, którzy w tym dniu zawitali w mury ZSG, mogli zwiedzić budynek szkoły, obejrzeć każdą salę lekcyjną, poznać historię szkoły i osiągnięcia jej uczniów oraz porozmawiać z nauczycielami i uczniami. W pracowniach przedmiotów zawodowych zobaczyli w jakie urządzenia i przyrządy są one wyposażone oraz czego uczy się młodzież na zajęciach praktycznych. Przez chwilę mogli poczuć się uczniami szkoły górniczej, zasiadając w szkolnych ławkach i biorąc aktywny udział w lekcjach. 

W trakcie zwiedzania gimnazjaliści obejrzeli przygotowane specjalnie dla nich wystawki dotyczące: życia szkoły, oferty edukacyjnej, zasad rekrutacji, działalności Koła Dziennikarsko-Fotograficznego i Szkolnego Koła Sportowego. W bibliotece wyłożone zostały kroniki szkoły, w których mogli prześledzić bogatą historię Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Organizatorzy nie zapomnieli o poczęstunku dla miłych gości. Serwowane były cukierki, kanapki i koreczki, pomysłowo przygotowane przez panią Basię ze szkolnego barku.

Społeczność szkolna zmobilizowała wszystkie siły, aby Dzień Otwartych Drzwi był wyjątkowy. I taki naprawdę był. Korytarze pełne gwaru, sale wypełnione uczestnikami zajęć - to mogli zobaczyć nasi goście. Uczniowie ubrani w górnicze mundury oraz dziewczyny w galowych strojach z wielkim zaangażowaniem zaopiekowali się przybyłymi gimnazjalistami. Każdy z odwiedzających obdarowany został specjalnym prezentem – woreczkiem węgla oraz wydaniem specjalnym szkolnej Gazety za Free.

Dziękujemy wszystkim, którzy w Prima Aprilis odwiedzili Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej. Mamy nadzieję, że spotkamy się z nimi we wrześniu jako nowymi uczniami ZSG.

Wehikuł czasu - wykonuje szkolna grupa 'Wehikuł"

Do kołyski
- wykonuje szkolna grupa 'Wehikuł"

Do kołyski - Natalia Nejman i szkolna grupa 'Wehikuł"

Jezu jak się cieszę
- wykonuje szkolna grupa 'Wehikuł"

Zawsze tam, gdzie Ty
- wykonuje szkolna grupa 'Wehikuł"

Galeria

Zostaw komentarz