Honorowi dawcy krwi z ZSG
2018-03-19 12:34:52


Honorowi dawcy krwi

16 marca 2018 r. po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej oraz ZS im. K.K. Jagiellończyka podzielili się „kroplą” krwi. Dzięki ofiarności uczniów Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zebrało prawie 17 litrów krwi.

Zarejestrowało się 41 chętnych uczniów, z których 37 oddało po 450 mililitrów bezcennego leku. Akcje honorowego oddawania krwi odbywają się w ZSG od kilku lat, po raz pierwszy odbyła sie w 2013 roku. Jest to szczególnie ważna akcja ponieważ na krew czekają tysiące chorych ludzi. Oddając „cząstkę siebie” nie tylko ratujemy życie innych, ale także dajemy przykład otoczeniu. I sprawa najważniejsza – poświęcając swój czas, zyskujemy satysfakcję ze spełnienia dobrego uczynku.

Szkolna akcja krwiodawstwa poprzedzona była spotkaniem informacyjnym poprowadzonym przez Małgorzatę Mesek z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Miało ono na celu przybliżenie zasad i wymogów, jakie należy spełnić, aby zostać honorowym krwiodawcą.  Przypominała, że krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18-65 lat, ważący powyżej 50 kilogramów. Należy udać się do punktu krwiodawstwa, mając ze sobą dowód tożsamości. W punkcie otrzymujemy kwestionariusz, który po uzupełnieniu zostanie sprawdzony i zakwalifikowany przez pielęgniarkę. Kolejnym etapem jest pobranie próbki krwi na badanie hemoglobiny. Następnie lekarz przeprowadza z potencjalnym krwiodawcą wywiad. Jeśli lekarz stwierdzi, że osoba kwalifikuje się do oddania krwi, wówczas nie pozostaje jej nic innego jak usiąść na fotelu. Czas oddawania krwi nie przekracza 10 minut, a jej ilość to 450 ml, czyli jedna jednostka. W ciągu roku mężczyzna może oddać krew 6 razy, kobieta zaś 4 razy.

Po oddaniu krwi przysługuje krwiodawcy prawo do wysokokalorycznego posiłku (4500 kcal) - najczęściej w postaci 8 czekolad. Otrzymuje też bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia (badania są bezpłatne), zwolnienie do pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów przejazdu do punktu, w którym oddał krew. Każdy dawca otrzymuje też tytuł honorowego dawcy krwi, co oznacza, że decydując się na ten gest, zrobił to bezpłatnie, z własnej nieprzymuszonej woli. Należy pamiętać, że honorowy krwiodawca otrzymuje coś jeszcze - satysfakcję i świadomość, że uratował komuś życie.

Za ten najpiękniejszy dar – oddawanie krwi, która ratuje życie niejednemu człowiekowi – należą się dawcom serdeczne podziękowania. Może właśnie ich krew przywróci komuś zdrowie lub uratuje życie.

Zachęcamy do śledzenia strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie www.rckik.lublin.pl

Galeria

Zostaw komentarz