Konferencja w 80. rocznicę II wojny światowej
2019-09-17 14:07:52


Konferencja w 80. rocznicę II wojny światowej

W 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej w całym kraju odbywają się okolicznościowe uroczystości, przedstawienia, koncerty i konferencje. Starostwo Powiatowe w Łęcznej wspólnie z Lubelskim Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej zaprosiło 17 września uczniów, ale też wszystkich zainteresowanych na wykład „A więc wojna… Wrzesień 1939”.

Katarzyna Syska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie przeprowadziła wykład o kulisach wojny, kampanii wrześniowej, bohaterach tego czasu. Przybliżyła lokalne wydarzenia czasu wojny jak np. łęczyńska bitwa o most lubelski.

W trochę innej lekcji historii wzięło udział także 15. uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. Na zakończenie uczestnicy dostali za zadanie rozszyfrowanie utajonej wiadomości. Były nim słowa Adolfa Hitlera: Nasza siła bierze się z naszej szybkości i brutalności. Oszczędzenie Polski jest wykluczone. Do Ataku! Ci, którzy najszybciej rozwiązali szyfr otrzymali w nagrodę pamiątkowe gadżety z logiem IPN.

Prowadząca zachęcała młodzież by interesowała się historią swojego kraju i losami bohaterów. Zachęcała do sięgnięcia do książek pokazujących prawdę o tamtym czasie i ludziach.

Lekcja historii z wykorzystaniem technik multimedialnych spodobała się uczniom. Dzięki temu mieli okazję wysłuchać słynnego zdania z przemówienia Józefa Becka, wygłoszonego w 5 maja 1939 r. w Sejmie RP, które jak uważano, zaważyło o wypowiedzeniu wojny Polsce:

Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.

Galeria

Zostaw komentarz