„Która to Malala?” - spotkanie z pisarką
2018-11-10 11:14:55

„Która to Malala?” - spotkanie z pisarką

8 listopada 2018 r. w Sali Konferencyjnej Powiatowego Centrum Zarządzanie Siecią odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską. Organizatorem i gospodarzem spotkania była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej. Na spotkanie z pisarką licznie przybyła młodzież ze starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów Powiatu Łęczyńskiego, dołączyli do nich nieco starsi koledzy z klasy 2d Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Celem spotkania było zapoznanie czytelników z historią Malali, jedynym na świecie dzieckiem, które otrzymało Nagrodę Pokojową Nobla w 2015 roku. W swojej książce „Która to Malala?” pisarka podjęła wyjątkowo trudny temat, bo uświadamia młodych ludzi, że edukacja i chodzenie do szkoły, w ich przypadku jest rzeczą zupełnie naturalną, zaś dla innych wielkim niebezpieczeństwem. Niezwykle trudno jest zrozumieć młodym ludziom, którzy mają swobodny dostęp do wiedzy, mogą realizować się w każdej dziedzinie naukowej, wybrać dowolny zawód i swobodnie poruszać się po ulicach miasta, że istnieje „inny świat”. W Pakistanie niebezpieczeństwem jest samo wyjście z domu, a kobiety nie mają żadnych praw w państwie opanowanym przez talibów. Malala Yousafzai to symbol walki o równe prawa kobiet i mężczyzn, to symbol odwagi, za którą zapłaciła wysoką cenę – wydano na nią wyrok śmierci.

Spotkanie było niezwykle ważne, wartościowe, ukazujące problemy współczesnego świata, dające do myślenia. Świadomość dostępu do rzetelnej edukacji, wiedza na temat praw człowieka, w szczególności praw kobiet oraz ukazanie autorytetów, które walczą o lepsze jutro dla swoich pokoleń, to bardzo cenna lekcja. Przykład Malali pokazuje, że każdy może walczyć o lepszy świat, nawet dzieci. I choć w jej przypadku ryzyko było ogromne, nie poddała się.

Spotkanie z pisarką, Renatą Piątkowską było dla młodego pokolenia niebywale cenną lekcją, niosącą przesłanie, by doceniać wolność, równy dostęp do edukacji i pełną swobodę w zwyczajnym życiu nastolatków, z czego Malala nie może cieszyć się tak, jak oni. To była również wspaniała lekcja patriotyzmu w setną rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  

Pisarce towarzyszyła pani Malwina Kożurno, lektorka, której głos możemy usłyszeć w Programie Trzecim Polskiego Radia oraz słuchając audiobooków. Po każdym wystąpieniu Renaty Piątkowskiej czytała stosowny  fragment książki. Wspaniała interpretacja sprawiała, że wszyscy słuchali z zapartym tchem.

Renata Piątkowska autorka ponad trzydziestu książek dla dzieci, laureatka wielu nagród ; m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Wieloryb", drugiej nagrody w konkursie im. Astrid Lindgren za "Wszystkie moje mamy", pierwszej nagrody w konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z Jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt swojej twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. W 2016 uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Galeria

Zostaw komentarz