Łęczna pamięta o swoich bohaterach
2017-09-21 09:25:36


Łęczna pamięta o swoich bohaterach

20 września w 78. rocznicę bitwy o most lubelski w Łęcznej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Na zaproszenie Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego w obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, zakładów pracy, szkół i przedszkoli. Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej Jakub Okoń i Mateusz Bajus zaciągnęli honorową wartę przy pomniku ku czci łęczyńskich bohaterów września.

Burmistrz Łęcznej podziękował wszystkim zebranym za zaangażowanie w uczczenie tej rocznicy. Podkreślił, że kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach, do których należą również obrońcy mostu na Wieprzu w Łęcznej jest wspaniałą lekcją patriotyzmu. W intencji obrońców oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej. Następnie uczeń ZSG Dawid Brzozowski odczytał Apel Poległych.

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół i przedszkoli złożyli wiązanki  oraz zapalili znicze przed pomnikiem ku czci walczących o most lubelski w Łęcznej. W imieniu społeczności ZSG kwiaty złożyli: Adam Sarej i Paweł Kaczmarzewski.

Bitwa o most lubelski  rozegrała się nad Wieprzem 20 września 1939 r. Była jedną z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację mieszkańców Łęcznej. Wsparli oni 100. osobowy oddział polskiego wojska, z którym wspólnie stoczyli zwycięski bój z hitlerowskim najeźdźcą.

Zostaw komentarz