Lekcja religii z Afrykańczykiem
2013-09-30 00:33:04
Tam gdzie Jezus śpiewa i tańczy

W piątek 27 września w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej gościł o. Otto Katto misjonarz pochodzący z Ugandy. Misjonarz Biały przybliżył uczniom świat Afryki, jej codziennych problemów ale i wielkiego bogactwa duchowego. Mówił, że choć życie Afrykańczyków nie jest łatwe to jednak nie tracą oni pogody ducha, cieszą się każdym dniem swojego życia a często powtarzanym przez nich zwrotem jest hakuna matata co w języku suahili znaczy nie martw się.

Ta lekcja religii na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów, misjonarz nie tylko ubrał ich w afrykańskie stroje, ale potrafił także zachęcić do wspólnej zabawy, gry na bębnach i innych nie znanych w naszej kulturze instrumentach. Uczniowie obejrzeli wiele przedmiotów codziennego użytku, m.in. tykwę, w której można przenosić wodę ale też i na niej zagrać. Mimo, że Afryce nie ma szkoły muzycznej to każdy tam posiada instrument muzyczny, na którym śpiewa i gra. – U nas Pan Jezus śpiewa i tańczy – mówił misjonarz – a msza jest świętem, bo kto spotyka Pana Jezusa ten nie może zostać obojętny, raduje się!

Ojciec Otto zachęcał uczniów, aby dziękowali swoim nauczycielom za wiedzę, którą im przekazują. – Ile kosztuje „dziękuję”? – pytał. – W Afryce uczniowie codziennie dziękują swoim nauczycielom – mówił. Uświadamiał młodym słuchaczom jak wiele dóbr posiadają, które dla dzieci w Afryce mogą być tylko nierealnym marzeniem. – U nas wszyscy chcą chodzić do szkoły – mówił – ale niestety nie mogą sobie na to pozwolić, ponieważ szkoła jest płatna. Mój ojciec kiedyś pracował w kopalni miedzi, jednak nie miał odpowiedniego wykształcenia i stracił pracę. Rozumiał jednak jak ważne jest wykształcenie i chciał, żebym się uczył. Na to, abym mógł chodzić do szkoły złożyła się cała wieś. Moi bracia również chcieli się uczyć, ale nie było na to pieniędzy.

Misjonarz zachęcał młodzież do podjęcia pracy w Afryce, mówił: – Macie jedno życie i nie warto go marnować, warto robić coś dla innych. Afryka czeka na was!

Na zakończenie każdego spotkania w klasie o. Otto zapraszał uczniów do wspólnego śpiewu i tańca, bo przecież życie jest piękne więc hakuna matata!

Ojca Otto ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki na lekcję religii zaprosił ks. Tomasz Konstanciuk.


Film 1 * Film 2 * Film 3

Galeria

Zostaw komentarz