Liberum Veto na parafialnej scenie
2012-11-19 09:53:05

„Tolerancyja zacna pani”

18 XI 2012. W niedzielę wieczorem w auli parafii św. Barbary w Łęcznej młodzi aktorzy ze szkolnego koła teatralnego „Liberum Veto”, wystawili sztukę poświęconą problemowi nietolerancji i konsekwencji, jakie ponoszą ludzie chorzy, niepełnosprawni oraz o innym kolorze skóry.

Aktorzy początkowo obawiali się czy na przedstawienie przyjdą się widzowie, niepotrzebnie, sala była wypełniona po brzegi, głównie młodymi osobami.

Przed rozpoczęciem spektaklu opiekunka koła teatralnego i autorka scenariusza, Marzena Golan, powiedziała: Tytuł „Tolerancyja zacna pani” może wydawać się nieco anachroniczny, jednakże kiedy bliżej przyjrzeliśmy się temu, co dzieje się wokół nas, doszliśmy do wniosku, że często jest to „tolerancyja” zamiast tolerancja. Nie mieliśmy na myśli tej szeroko okrzyczanej w mediach tolerancji, ale tę wobec osób, które nie miały żadnego wpływu na to jakimi są. Proszę, byśmy przez chwilę zastanowili się: Co zrobilibyśmy, gdyby któraś z bliskich nam osób znalazła się na miejscu przedstawianej postaci? Jaka byłaby nasza reakcja na tę osobę? Czy byłoby to zdziwienie, śmiech, a może łza w oku?

Spektakl przyjęty został bardzo dobrze, publiczność wielokrotnie nagrodziła aktorów brawami. Ks. Tomasz jak rasowy menager zachwalał grupę, która rozwija talenty aktorskie w szkole, w której pracuje.
Zostaw komentarz