Lubelska giełda zawodów
2015-03-24 13:45:09

Lubelska giełda zawodów

20 marca 2015 r. w Państwowej Szkole Budownictwa i Geodezji w Lublinie odbyło się przedsięwzięcie „Gimnazjalista na zawodowym rozdrożu” zorganizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Roku Szkoły Zawodowców.

Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej reprezentowany był przez kilkunastoosobową grupę młodzieży. Przyszli górnicy, elektrycy i mechanicy opowiadali gimnazjalistom o zaletach kształcenia w tych zawodach. Dowcipnie, ale i z fachową wiedzą, przekonywali młodzież do wyboru szkoły w Łęcznej. Uczniów wspierał Witold Ogórek,  nauczyciel przedmiotów zawodowych, wcześniejszy górnik w LW „Bogdanka” S.A. a także dyrektor ZSG Arkadiusz Marucha.

„Zawodowe drogowskazy dla gimnazjalistów” to m.in. oferta pracy jako:  pszczelarz, geodeta, chemik, florysta, cukiernik, mechanik lotniczy, awionik, technik eksploatacji portów i terminali, ceramik, elektryk i górnik. W ciągu kilku godzin PSBiG w Lublinie odwiedziły steki gimnazjalistów z terenu województwa lubelskiego. Młodzi rozważający wybór przyszłego zawodu, mieli okazję zapoznać się z ofertami szkół zawodowych z województwa lubelskiego, a także pracy rzemieślniczej.

Równolegle odbywała się konferencja dla dyrektorów gimnazjów. Przybyłych gości powitał Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty. O roli doradztwa edukacyjno - zawodowego w podejmowaniu decyzji edukacyjnych przez gimnazjalistów mówił Tadeusz Sławecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który przedstawił efekty zmian wprowadzanych w kształceniu zawodowym od 1 września 2012 r. oraz omówił priorytety Roku Szkoły Zawodowców podkreślił również rolę doradztwa zawodowego w podejmowaniu decyzji edukacyjnych przez gimnazjalistów. Natomiast informacje dotyczące kształcenia zawodowego przekazała Justyna Golonka, Marszałek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Głos zabrali także: prof. dr hab. inż. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej i Kazimierz Stocki, Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego.

Przedsięwzięcie było bardzo udane i warto je w przyszłości kontynuować.

Galeria

Zostaw komentarz