Mistrz Ortografii z ZSG
2014-07-02 14:46:52
Mistrz Ortografii z ZSG

Wojciech Grzesiuk, uczeń klasy IId w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej, zdobył tytuł finalisty w VI Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z  ortografią na co dzień”. Wojtek okazał się jednym z najlepszych spośród 110 uczniów szkół średnich z całej Polski, oraz jednym z najlepszych z dziewięciu uczniów szkół średnich w województwie lubelskim, którzy 17 maja 2014 r. w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przystąpili do niełatwego dyktanda. Jury przyznało Wojtkowi  tytuł „Finalisty”. Gratulując dociekliwości poznawczej w zakresie świadomego posługiwania się ortografią, życzyło wytrwałości i sukcesów w zgłębianiu wiedzy o „obcym języku polskim”.

Pierwszy etap konkursu odbył się 13  listopada roku w ZSG w Łęcznej. Wzięło w nim udział 11 osób: Daniel Augustynowicz (III d), Mateusz Grzesiuk (II d), Wojciech Grzesiuk (II d), Damian Fiodor (III d), Dawid Kowalski (III m), Ilona Grochowska (III c), Katarzyna Kędra (III c), Mateusz Bakiera (III d), Norbert Czarnomysy (III d), Patrycja Romańczuk (III c) oraz Magdalena Jasielska (III c). Do II etapu zakwalifikowali się wszyscy uczestnicy! 15  stycznia 2014 r. zmierzyli  się oni z zadaniem polegającym na przeredagowaniu  tekstu tak, by spełniał kryteria poprawności ortograficzno – interpunkcyjnej. Wyróżnienie w II etapie VI Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z  ortografią na co dzień” otrzymał Daniel Augustynowicz, którego jeden punkt dzielił od finału!

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Z  ortografią na co dzień” organizowany jest przez Centrum Edukacji Humanistycznej  „Logos”.  Ideę tego przedsięwzięcia organizatorzy określają następująco: „Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością w naszym coraz bardziej skomplikowanym życiu. Rzeczywistość wypełniają wszelkiego rodzaju publikacje, instrukcje, dokumenty, druki, formularze, ogłoszenia i reklamy. Ciągle coś wyjaśniamy, opowiadamy, polecamy, tłumaczymy, proponujemy i uzasadniamy. Porozumiewamy się w różnych sprawach, które wymagają dokładnych  i jednoznacznych wypowiedzi. Nieporadne, błędne i nielogiczne sformułowania niewątpliwie utrudniają życie, często są przyczyną nieporozumień i komicznych sytuacji. Kultura poprawności językowej stała się „produktem pierwszej potrzeby”. Spróbujmy zatem wspólnie doskonalić umiejętność posługiwania się dobrą polszczyzną!”.

Uczniów do konkursu przygotowywała Marzena Golan, nauczycielka j. polskiego.

Zostaw komentarz