Młodzież ZSG na spotkaniu autorskim z Martą Fox
2015-05-12 12:33:14
 Młodzież ZSG na spotkaniu autorskim z Martą Fox

11 maja 2015 r. grupa dziewcząt z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Martą Fox – poetką, powieściopisarką, felietonistką. Spotkanie zostało  zorganizowane z okazji Tygodnia Bibliotek, obchodzonego pod hasłem „Wybieram bibliotekę” przez Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej.

Licznie przybyli młodzi czytelnicy mieli okazję poznać i porozmawiać z pisarką, będącą od 25. lat na rynku czytelniczym. Znaczna część jej dorobku literackiego porusza trudne tematy wieku dorastania. Powieści Pani Marty Fox wprowadzają w świat wrażliwej młodzieży tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją i miłością.

Pisarka ze swobodą i poczuciem humoru opowiadała o swojej twórczości i życiu osobistym. Zanim wkroczyła na drogę pisarską pracowała jako nauczycielka języka polskiego, bibliotekarz, dziennikarz. Podkreśliła, że pisarstwo jest ciekawym sposobem na życie, ale również wymaga dużego zdyscyplinowania, wyobraźni, wiedzy, a przede wszystkim otwartości. -  Tematy jak pieniądze, leżą na ulicy. Trzeba umieć przyglądać się i przysłuchiwać. Autorka ma już pomysły na kolejne powieści, bohaterem jednej z nich będzie  śpiewający aktor i jego fanka.  

Do tej pory Marta Fox wydała ponad 40 książek. Jedną z nich pt.  „Agaton – Gagaton” napisała dla córki Agaty, aby zachęcić ją do czytania, a „Przybij piątkę!” z myślą o wnukach. Pisarka w swojej twórczości stara się nie znudzić młodego czytelnika przyjmuje styl blogersko – pamiętnikarski, w tej formie wydane są powieści „Iza Anoreczka” i „Iza Buntowniczka”. W swojej najnowszej książce „Zakochaj się mamo” sięgnęła po coraz rzadziej stosowaną formę – listy. Pokazuje młodemu pokoleniu, że ta zanikająca sztuka pisania do drugiej osoby może niekiedy zdziałać cuda.

Podczas spotkania autorka zaintrygowała słuchaczy swoim literackim światem. Przybyli mieli możliwość nabycia książki i uzyskania pamiątkowego autografu.

Biblioteka ZSG w Łęcznej wzbogaciła swój księgozbiór o pięć powieści Marty Fox, w których znalazły się specjalne dedykacje dla czytelników biblioteki szkolnej. Uczestniczki spotkania: Renata Gwiazda, Weronika Jasińska, Natalia Podleśna, Magdalena Sawicka, Aleksandra Stopa, Natalia Wachnik, Andżelika Kister i Ewelina Szafranek na zakończenie zrobiły sobie wspólne zdjęcie z przeuroczą pisarką.

Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek Marty Fox, które znajdują się w naszych zbiorach. 

Marta FOX  - poetka, powieściopisarka, eseistka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. Otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej (Statuetka Miedzianego Amora: 1989 – proza  i 1994 – poezja). W 1995 i 2000 jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku”. Za książkę „Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu” otrzymała nagrodę XX Międzynarodowego  Listopada Poetyckiego. W 2004 r. uhonorowana Złotym Telefonem –odznaczeniem „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę „Coraz mniej milczenia”. W 2006 r. otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 Nagrodę Narcyza. Za całokształt twórczości literackiej wyróżniona Nagrodą Hanysa (2013).  Marszałek Województwa Śląskiego  w 2014 r. nagrodził ją za twórczość literacką.

Galeria

Zostaw komentarz