Narodowe Czytanie dzieł Fredry
2013-09-09 14:03:43

Narodowe Czytanie dzieł Fredry w Powiatowej Bibliotece Publicznej

W piątek 6 września 2013 r. uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z dyrektorem Arkadiuszem Maruchą wzięli udział w akcji Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry. Do wspólnego czytania wybranych utworów najwybitniejszego polskiego komediopisarza zaprosiła Jadwiga Marczewska dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej.

Do ogólnopolskiej akcji włączyli się: Kazimierz Radko Sekretarz Powiatu, Zbigniew Rutkowski reprezentant Zarządu Powiatu, Paweł Woliński Przewodniczący Komisji Kultury, Mirosław Tarkowski Przewodniczący Komisji Oświaty, insp. Sławomir Zagojski Komendant Powiatowej Policji w Łęcznej, bryg. Dariusz Lis Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej oraz Teresa Brońska Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy i Elżbieta Brodzik Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy nie tylko przybliżyli zgromadzonym uczniom szkół Powiatu Łęczyńskiego postać genialnego komediopisarza, ale również zaprezentowali fragmenty jego twórczości.

W wykonaniu gości można było usłyszeć fragmenty „Pana Jowialskiego” m.in. „Bajeczkę o osiołku”, „Bajkę o sowie”, „Małpę w kąpieli”, „Pawła i Gawła”, „Czyżyka i ziębę”, a także „Bajkę o kawałku kiełbasy”. Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała znanych bajek w interpretacji łęczyńskich VIP-ów. Swoich sił mogli także popróbować uczniowie, dla których przygotowane zostały fragmenty z „Dożywocia” Fredry. Jako pierwsi do wspólnego czytania zgłosili się Andrzej Puzio i Kamil Lichman z ZSG w Łęcznej. Następnie dyrektorzy: Magdalena Dyndur i Arkadiusz Marucha rewelacyjnie zaprezentowali dialog Rózi i Łatki, za co otrzymali ogromne brawa.

Na najlepszych recytatorów czekały niezwykłe nagrody – „Oskary” ufundowane przez Pawła Wolińskiego Przewodniczącego Komisji Kultury Powiatu Łęczyńskiego. Jury konkursowe przyznało je dla Andrzeja Puzio i Kamila Lichmana za odwagę, a także iście fredrowskie poczucie humoru. Drugiego Oskara odebrała Karolina Karwowska z Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie. Trzecią statuetkę otrzymał duet dyrektorski. Magdalena Dyndur dyrektor Zespołu Szkół w Ludwinie chcąc uhonorować jeszcze jedną uczestniczkę konkursu, przekazała swoją statuetkę uczennicy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem.

Na zakończenie wszyscy wysłuchali przejmującego wiersza „Pomnik. Na wysiedlenie Fredry ze Lwowa do Wrocławia” Mariana Hermana w wykonaniu Patryka Gajosa ucznia Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

Każdy z uczestników spotkania z literaturą Fredry otrzymał dyplom z okolicznościową pieczęcią. Osoby, które przyniosły książkę polskiego komediopisarza miały możliwość otrzymania okazjonalnego stempla dokumentującego udział w ogólnopolskiej akcji.

Mamy nadzieję, że akcja Narodowego Czytania stanie się zarówno dla młodego jak i starszego pokolenia okazją by sięgnąć do uniwersalnych tekstów Fredry, zachwycić się znakomitym słownictwem pisarza, pośmiać się z wad innych i własnych.

Współorganizatorem spotkania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej był Zespół Szkół im. K. K. Jagiellończyka.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Rozpoczęło ją czytanie poematu „Pana Tadeusza”, utworu będącego nieodłączną częścią polskiego kanonu kulturowego. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Aleksandra Fredry. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Galeria

Zostaw komentarz