Narodowe Czytanie ,,Quo vadis” w Łęcznej
2016-09-12 10:24:35Narodowe Czytanie ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

2016 rok jest Rokiem Henryka Sienkiewicza ustanowionym przez Sejm i Senat ze względu na 170. rocznicą urodzin pisarza, 100. rocznicą jego śmierci oraz 120-lecie od wydania ,,Quo vadis”. 8 września 2016 r. uczniowie kl. 3 c z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wyruszyli na Narodowe Czytanie zorganizowane w naszym mieście na Placu Kościuszki.

Na początku przybyłych gości powitała Jadwiga Marczewska, dyrektor PBP w Łęcznej oraz Julianna Bednarska, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łęcznej, organizatorki łęczyńskiego wydarzenia.
Następnie gimnazjaliści zaprezentowali życiorys Henryka Sienkiewicza, który stał się podstawą do quizu, w czasie którego można było wygrać egzemplarz słynnego dzieła.

Wybrane fragmenty „Quo vadis” czytało wielu znamienitych gości z województwa, powiatu i gminy. Uczestnicy Narodowego czytania usłyszeli: ,,Pożar Rzymu”, ,,W amfiteatrze”, ,,Prośbę Marka Winicjusza o wyjaśnienie zasad chrześcijaństwa”, „Nawrócenie Chilona”, „Ligia i tur”, „Pożegnalny list Petroniusza do Marka Winicjusza”, „Pożegnalny list Petroniusza do Nerona”, „Spotkanie św. Piotra z Chrystusem”.

Osoby, które przyniosły ze sobą egzemplarz powieści Henryka Sienkiewicza, mogły poprosić o wbicie pamiątkowego stempla, przysłanego na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta RP. Również książka z biblioteki Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wzbogaciła się o tak unikatową pieczęć.

Galeria

Zostaw komentarz