Narodowe Czytanie w PBP
2019-09-11 09:17:11

Narodowe Czytanie w PBP

10 września 2019 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej spotkali się przedstawiciele władz Powiatu Łęczyńskiego, szefowie jednostek powiatowych, uczniowie ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu.

Wszystkich powitała dyrektor PBP Jadwiga Marczewska. Dyrektorka przypomniała także ideę i historię narodowej akcji, która w tym roku odbywa się po raz ósmy. Spośród ośmiu nowel zaproponowanych w tym roku przez Parę Prezydencką Lekturą w PBP wybrano „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej.

Na początku uczestnicy zapoznali się z życiorysem Elizy Orzeszkowej, przeczytanym przez: żonę Starosty Łęczyńskiego Beatę Niewiadomską, Wicestarostę Michała Pelczarskiego, Sekretarz Powiatu Wiolettę Wachewicz, oraz dyrektorki Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej.

Po tej dawce informacji uczestnicy wzięli udział w quizie wiedzy o pisarce, a nagrodą były nowele „Dobra pani”. Chętnych do odpowiedzi nie brakowało, wszystkie przygotowane lektury trafiły do osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania.

Następnie młodzież pięknie przeczytała nowelę, wśród uczniów ze szkół powiatowych nie zabrakło i z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. W Narodowym Czytaniu udział wzięli: Julia Budka z kl. 1ep i Piotr Mroczek z kl. 3d.

Dodatkowy quiz z nagrodą książkową dotyczył bohaterki noweli, tytułowej „Dobrej pani”. Po niej wywiązała się rozmowa dotycząca dalszych losów małej bohaterki Heli.

Po Narodowych Czytaniu można było wbić do przyniesionej ze sobą lub wygranej w quizie noweli Elizy Orzeszkowej, okolicznościowy stempel nadesłany z Kancelarii Prezydenta RP. Każdy mógł także otrzymać okolicznościowy dyplomie z wbitym pamiątkowym stemplem.

Miłą niespodzianką był wspaniały tort przygotowany na tę okoliczność przez Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej. Dla każdego wystarczyło.

Galeria

Zostaw komentarz