Narodowe Czytanie "Wesela"
2017-09-07 10:17:08


Narodowe Czytanie w Łęcznej

Narodowe Czytanie w Łęcznej rozpoczęło się przy dźwiękach Marsza Weselnego w wykonaniu kapeli z Wojciechowa. Najbardziej znany polski dramat narodowy czytany był 5 września.

Akcję Narodowego Czytania już po raz szósty zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej. W tym roku było to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Do czytania zaproszeni zostali uczniowie i dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, władze miasta, powiatu oraz szefowie powiatowych placówek. Wszyscy zgromadzili się w Sali Konferencyjnej Centrum Zarządzania Siecią Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

- Toś już moja! Radość, szczęście! Nie myślałem, że tak wiele – mówił z przejęciem Daniel Roślik, uczeń Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej do swej „wybranki” – Łucji Grabczak. - Ano chciałeś, masz wesele – skwitowała krótko pana młoda. W rolę pierwszoplanowych postaci wcielili się uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. Każda rola była ważna, znacząca, a odczytywane dialogi skłaniające do refleksji nad sprawami państwowymi. Kwestię Gospodyni i Gospodarza z „Wesela” odczytali: Małgorzata Paprota, dyrektor PZAZ w Łęcznej i Roman Cholewa, starosta łęczyński. W rolę wieszcza Wernyhory wcielił się burmistrz Teodor Kosiarski. Głosu Jaśkowi, który zgubił złoty róg, użyczył dyrektor ZSG Arkadiusz Marucha.

Organizatorzy po lekturze „Wesela” przygotowali quiz sprawdzający wiedzę uczestników. Nagrodą za prawidłową odpowiedź była książka z wbitym, okolicznościowym stemplem z Kancelarii Prezydenta. Specami od „Wesela” okazali się: starosta Roman Cholewa i Emilia Salawa, nauczyciel bibliotekarz z ZS im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej. Wiedzą zabłysnęła też Dominika Łoś, uczennica Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, odpowiadając dwukrotnie, zdobyła dwa egzemplarze tegorocznej lektury.

Każdy z uczestników otrzymał prezent - pamiątkową kartkę, wydaną przez Pocztę Polską. Na zakończenie, jak przystało na wesele, wystąpił ludowy Zespół Śpiewaczy „Świerszczowianki” z Cycowa. Śpiewaczki zachęcały do wspólnego śpiewania „Czerwonej jarzębiny”, „W moim ogródeczku” i innych powszechnie znanych pieśni.

Galeria
Zostaw komentarz