Narodowe Święto Niepodległości 2014
2014-11-10 13:18:25

Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2014 w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej odbył się uroczysty apel z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do zgromadzonej w sali gimnastycznej społeczności uczniowskiej i grona pedagogicznego Dyrektor Arkadiusz Marucha powiedział: – Prawie wiek temu po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Dyrektor zachęcał uczniów, by przez wywieszenie polskiej flagi mogli poczuć radość z wolności, która towarzyszyła Polakom w listopadzie 1918 roku. Zaprosił ich również do uczestniczenia w Powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Następnie ks. Tomasz Konstanciuk poprowadził modlitwę w intencji osób, które oddały życie za Ojczyznę.

Młodzież  w spektaklu słowno muzycznym przypomniała tragiczne wydarzenia z okresu rozbiorów, zrywy narodowościowe i radosny dzień, kiedy po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę świata. - To na nas, młodym pokoleniu, spoczywa obowiązek budowania przyszłości, to my jesteśmy łącznikiem między przeszłością a przyszłością. Wiemy, że naród, który nie zna sweojej przeszłości, pozbawia się swych korzeni i wcześniej czy później umiera - mówili młodzi wykonawcy z klas drugich i trzecich.

Najdobitniej nastrój radości z odradzającego się polskiego państwa wyrażał wiersz Marii Bogusławskiej "Wejście wojsk polskich do Torunia"

             Lud stawia wszędzie triumfalne bramy,

             Domy przystraja kwieciem i zielenią,

             Wszędzie napisy "Bywajcie" "Witamy"

             Biało – czerwone chorągwie się mienią!

      Radość ogólna! Że wróg odszedł we wstydzie

      Każdy chce stwierdzić oczyma własnymi,

      Wszędzie krzyk jeden; Wojsko nasze idzie

      Wróg uszedł w hańbie! Jesteśmy wolnymi!

Uroczystość przygotowana została pod kierunkiem nauczycielki historii Moniki Jaszuk i nauczyciela j. rosyjskiego Daniela Zagrodnika.

Galeria

Zostaw komentarz