Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2020-03-03 13:57:02


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2020 r. delegacja Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z władzami powiatu i miasta wzięła udział lokalnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 8.30 w parafii św. Barbary w Łęcznej odprawiona została Msza św. w intencji tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i zapłacili za to często najwyższą cenę.

- Nie złożyli broni po II wojnie światowej, bo zdawali sobie sprawę, że nie jest to wolność, której oczekiwali. Rozpoczął się wtedy czas ogromnego prześladowania i terroru. W naszych okolicach jest wiele mogił tych, którzy oddali wtedy życie, którzy byli prześladowani, którzy ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Żołnierze ci zostali skazani nie tylko na śmierć fizyczną, ale także na śmierć historyczną, na niepamięć. Dobrze, że wydawanych jest wiele publikacji mówiących o ich bohaterstwie, bo przecież ich winą było to, że kochali Ojczyznę, że kochali wolność, że pragnęli dla tej Ojczyzny jak najlepiej. Dzisiaj oddajemy im hołd, ale oddajemy ich też na nowo historii – mówił ks. Proboszcz.

W kościele przy dźwiękach werbli odczytany został apel poległych. Następnie delegacje w hołdzie pamięci o Żołnierzach Wyklętych złożyły kwiaty pod krzyżem na Placu Powstań Narodowych.

Galeria ZSG

Galeria Powiat

Zostaw komentarz