Nauka jest OK.
2014-03-24 14:17:30

Nauka jest OK.

Uczniowie ZSG na Dniach Otwartych UMCS

21 marca 2014 r. grupa uczniów ZSG w Łęcznej uczciła pierwszy dzień wiosny wycieczką do Lublina na  Dni Otwarte UMCS. Organizatorem wyprawy był Daniel Zagrodnik nauczyciel języka rosyjskiego.

Uczniowie zwiedzili Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, Instytut Fizyki i Zakład Biofizyki. Specyfikę badań naukowych przedstawił im dr Wojciech Grudziński – kierownik Pracowni Specjalistycznej Biofizyki. Opowiadał m.in. o aparaturze związanej z badaniem struktury oka ludzkiego. Wszyscy mogli zbadać sobie wzrok korzystając ze specjalistycznych urządzeń instytutu. Z kolei dr Monika Zubik adiunkt oraz Radosław Szlązak doktorant w Zakładzie Biofizyki, opowiedzieli o spektroskopii absorpcyjnej i fluorescencji. Uczniowie zobaczyli jak można zbadać promieniowanie UV, skupisko barw, dowiedzieli się również dlaczego ludzkie oko widzi taki, a nie inny kolor.

Studenci fizyki zaprezentowali na głównym holu wydziału swoje doświadczenia związane z przewodzeniem prądu elektrycznego. Uwagę przyciągały również poruszające się roboty.

Następnie w auli Wydziału Chemii grupa obejrzała eksperymenty chemiczne prowadzone przez naukowców z UMCS. Prezentacje były bardzo ciekawe, wręcz niesamowite np. wtedy, gdy można było zobaczyć jak wielka, obciążona beka bez problemu unosi się w górę.

Następnie uczniowie odwiedzili Wydział Humanistyczny w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS, tam mieli okazję zobaczyć projekcję filmu pt. Ermitaż, pałace nad Newą, upamiętniającego 250. rocznicę założenia Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu. Ponadto uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną na kierunkach: filologia rosyjska, filologia ukraińska, slawistyka.

Pierwszy dzień wiosny wróży naszym młodym wycieczkowiczom, że w przyszłości zostaną naukowcami. Cały dzień spędzony na uczelni nie znużył nikogo, wszyscy stwierdzili, że nauka może być OK. Po tej potężnej dawce naukowych nowinek wszyscy zgodnie udali się na regenerujący posiłek do McDonald’s.

W wycieczce udział wzięli: Przemysław Blicharz, Łukasz Grygiel z kl. Ib, Magdalena Lisiecka i karolina Romańczuk z kl. Ic, Radosław Świder, Mateusz Krukowski, Jarosław ciesliński  z kl. IIa, Wojciech Szczepanik z kl. IIb i Magdalena Chodun z kl. IVc.

Galeria

Zostaw komentarz