O czerniaku w szkole
2019-03-18 12:18:29


O czerniaku w szkole

13 marca 2019 r. uczniowie klas drugich i trzecich ZSG mieli okazję zapoznać się z profilaktyką i leczeniem raka czerniaka. Zagrożenia związane z rakiem złośliwym przedstawił lekarz medycyny Marcin Zając z Oddziału Chirurgii Onkologicznej COZL w Lublinie.

Lekarz specjalista mówił o „Postępowaniu ze zmianami barwnikowymi w praktyce chirurgicznej”. Informował, które zmiany skórne powinny zaniepokoić i skłonić nas do podjęcia badań profilaktycznych. Informował o sposobach leczenia czerniaka oraz radził jak dbać o swoją skórę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego nowotworu.

Uczniowie poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, dowiedzieli się jak przeprowadzić samobadanie skóry oraz różnicowanie zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE.

W czasie prelekcji wykorzystane zostały materiały opracowane przez Akademię Czerniaka – sekcję Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Celem działalności PTCO jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie ww. nowotworu poprzez popularyzację metod skutecznej profilaktyki.

Spotkanie zorganizowane zostało przy współudziale pani Justyny Karaś, przewodniczącej Rady Rodziców.

Galeria

Zostaw komentarz