Obchody 70. Rocznicy Śmierci Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”
2019-05-22 14:45:40


Obchody 70. Rocznicy Śmierci Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok"

21 maja 2019 delegacja uczniów wraz z dyrektorem Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej Arkadiuszem Maruchą wzięła udział w uroczystych obchodach 70. Rocznicy Śmierci Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Uczniowie przybyli z pocztem sztandarowym oraz werblistą.

W obchodach wzięło udział wielu gości, obecni byli parlamentarzyści, szefowie IPN w Lublinie i Warszawie, przedstawiciele władz szczebla wojewódzkiego i powiatowego, przedstawiciele szkół i instytucji. Także dzieci żołnierzy wyklętych, obecny był także przedstawiciel rodziny zmarłego kpt. Brońskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.00 w Nowogrodzie, miejscu śmierci „Uskoka”. Po wystąpieniach okolicznościowych, apelu poległych i modlitwie, nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości otrzymali wydaną przez IPN publikację Artura Piekarza pt. Zdzisław Broński „Zdzich, „Kryza”, „Uskok” 1912-1949 oraz płytę „Pamiętnik do słuchania. Uskok”.

Na zakończenie goście zostali zaproszeni do przygotowanego  na miejscu poczęstunku – wojskowej grochówki.

O godz. 16.00 w kościele pw. Św. Barbary w Łęcznej, sprawowana była zamówiona przez rodzinę Msza św. w intencji kapitana. Dalsze uroczystości odbywały się w Centrum Kultury w Łęcznej, gdzie odczytana została uchwała Rady Miasta Łęczna w sprawie nadania dla ronda imienia Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok". Następnie uczestnicy obejrzeli filmu z archiwum IPN „Uskok” kapitan Zdzisław Broński 1912. Wykład okolicznościowy wygłosił dr Sławomir Poleszak pracownik IPN oddział w Lublinie, redaktor pamiętników „Uskoka”. Na zakończenie o swoim ojcu opowiadał Adam Broński, który na uroczystości obecny był z żoną, córką oraz wnukami.

Galeria

Zostaw komentarz