Pierwsza łopata rozpoczęła inwestycję
2016-09-14 15:56:00


Pierwsza łopata rozpoczęła inwestycję 

We wrześniu, zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego, pełną parą ruszyły prace związane z budową nowoczesnego kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej. Symboliczną pierwszą łopatę wbili Roman Cholewa Starosta Łęczyński, Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej oraz Arkadiusz Marucha Dyrektor Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dzięki tej inwestycji szkoła zyska pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztucznej trawy, bieżnię lekkoatletyczną o długości 200 m z czterema torami oraz skocznię w dal. Powstanie również boisko wielofunkcyjne przeznaczone do gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykówkę. Wzdłuż każdego boku boiska zostaną zamontowane piłkochwyty. Cały teren zostanie oświetlony piętnastoma lampami.

„Wreszcie będą normalne boiska – mówią uczniowie - asfaltowa nawierzchnia była niebezpieczna, zdarzało się też szkło. Jak ktoś się poślizgnął i przewrócił to po takim upadku pozostawały bolesne otarcia. Z boiska trawiastego prawie nie korzystaliśmy, było nierówne, a po deszczu stała woda”.

Nowe boiska  cieszą również nauczycieli wychowania fizycznego. „Boiska są dobrze zaprojektowane, ciekawie wygląda to na planie. Szkoda że tak późno, ale lepiej późno niż wcale. Będziemy z nich korzystać prawie okrągły rok, bo zimy nie są zbyt mroźne i śnieżne. Dotychczasowe nawierzchnie były niebezpieczne, popękane, pozarastane trawą. Nie nadążaliśmy zamiatać i sprzątać tych boisk, bo nocą „korzystali” z nich inni. Dobrze, że będzie nowe oświetlenie, bo jak będzie ciemno to wiadomo, że grozi to dewastacjami – mówi Adam Matej, nauczyciel wychowania fizycznego.

Wspólna inwestycja Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Łęczna

Inwestycja realizowana jest  dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu modernizacji infrastruktury sportowej 2016 Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wartość projektu wynosi niemal 1 mln 400 tys. zł, z tego dofinansowanie ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki wynosi 50 proc. Wkład własny zostanie pokryty ze środków Powiatu Łęczyńskiego (ok. 400 tys, zł) – organu prowadzącego szkołę oraz Gminy Łęczna (300 tys. zł), która jest właścicielem terenu.

Prace podzielone zostały na dwa etapy: w 2016 roku przebudowane zostaną dwa asfaltowe boiska na jedno wielofunkcyjne, natomiast do końca maja 2017 roku powstanie boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną i wyposażeniem. Zmodernizowany kompleks sportowy służyć będzie uczniom szkół przy ul. Bogdanowicza 9, członkom klubów sportowych oraz mieszkańcom Powiatu Łęczyńskiego .

Nowe sale gimnastyczne

Poprawa warunków do uprawiania sportu przez młodzież rozpoczęła się w 2015 roku modernizacją sal gimnastycznych i zaplecza sportowego. „Wreszcie wygląd pomieszczeń jest na miarę dwudziestego pierwszego wieku” – mówią zadowoleni uczniowie – „W tak ładnym otoczeniu lepiej się czujemy i chętniej ćwiczymy. A przede wszystkim jest bezpieczniej”. Istniejąca w szkole siłownia uzyskała nowe pomieszczenie i wzbogaciła się o dodatkowy sprzęt, m.in. atlas wielofunkcyjny, dwie bieżnie elektryczne, dwa rowery magnetyczne i orbitrek. Dzięki temu jednocześnie ćwiczyć w niej będzie mogło 10 osób. „Myślę, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą z niej chętnie korzystali” – mówi nauczyciel wychowania fizycznego.

Galeria

Zostaw komentarz