„Po męsku o dojrzewaniu”
2013-01-11 12:31:34
 „Po męsku o dojrzewaniu”

11 stycznia 2013 roku w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej  odbyło się spotkanie w ramach pierwszej edycji programu edukacyjnego „Po męsku o dojrzewaniu”.  Program adresowany jest do chłopców klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, jako pomoc dydaktyczna w realizacji celów ścieżki edukacyjnej z takich przedmiotów jak biologia, wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne.

Prelekcja wzbogacona była pokazem multimedialnym pt: „Po męsku o dojrzewaniu”. Główny watek tematyczny wykładu dotyczył zagadnień związanych z higieną okresu dojrzewania, a w szczególności dbałości o skórę twarzy, głowy i zęby, golenia się oraz radzenia sobie z potliwością i jej konsekwencjami. W przystępny sposób, bez zbędnych naukowych dygresji, wyjaśniono wpływ hormonów płciowych na stan skóry twarzy i mechanizm powstawania wyprysków. Wyjaśniono rolę gruczołów potowych i łojowych oraz zmiany, jakimi podlegają w okresie dojrzewania biologicznego. Prelekcja nawiązywała również do emocjonalnych trudności okresu dojrzewania manifestujących się między innymi zmianą rytmu snu i czuwania, drażliwością w kontaktach z rodzicami, poszukiwaniem akceptacji w grupie rówieśniczej. Zwrócono uwagę na znaczenie aktywności fizycznej, którą przedstawiono jako atrakcyjną formę spędzania czasu z rówieśnikami oraz sposób na odnalezienie własnego stylu, a także radzenia sobie z kompleksami okresu dojrzewania i stresem. Celem było zaprezentowanie zdrowego trybu życia jak również uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania. Realizacja prelekcji pomoże chłopcom w:

·         przyswojeniu informacji o właściwej terminologii o zmianach fizycznych i psychicznych zachodzących w okresie dojrzewania,

·         wyrobieniu właściwych nawyków higieny osobistej, głównie nawyku właściwego golenia,

·         zrozumieniu związku aktywności fizycznej ze zdrowiem.

Uczniowie oprócz wiedzy teoretycznej otrzymali  specjalne zestawy edukacyjne zawierające: ulotki informacyjne, mini szampon i dezodorant.

Zajęcia poprowadził pan Jacek Rosiński Prelegent Działu Edukacji i Profilaktyki Procter & Gamble DS. Polska Sp.z o.o

Galeria

Zostaw komentarz