Pocztówka z Zakopanego
2013-10-07 14:52:49

Pocztówka z Zakopanego

Jesień to doskonały czas na górskie wycieczki, niższa temperatura i mniejsza liczba turystów pozwalają w pełni cieszyć się urokami polskich gór. Młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej korzystając z pięknej jesiennej pogody postanowiła odwiedzić stolicę Tatr - Zakopane. W dniach 2-5 października 2013 r. trzydziestu czterech uczniów z klas: IIc, IId, IIIc odbyło niezapomnianą wycieczkę.

Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w Zakopanem, dwa kilometry od Krupówek, wyruszyli pod największą skocznię narciarską - Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. Ta imponująca skocznia narciarska była wielokrotnie świadkiem zwycięstw Adama Małysza. Obiekt swoją wielkością i nowoczesnością zrobił na uczniach wrażenie. Następnie młodzież udała się na Krupówki a także obejrzała Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, w którym mieściła się dawna siedziba Gestapo w Zakopanem, zwana Katownią Podhala.

Drugiego dnia uczniowie wyruszyli w stronę Kuźnic, gdzie obok stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch rozpoczyna się niebieski szlak. Ich celem było dojście do schroniska położonego na Polanie Kalatówki. W drodze powrotnej zwiedzili klasztor braci Albertynów „Na Górce”. Będąc w Zakopanym nie wolno oczywiście ominąć wycieczki na Gubałówkę. Na ten nieduży szczyt o wysokości 1126 m n.p.m. uczniowie wjechali kolejką. Stamtąd podziwiali panoramę Zakopanego oraz robili pamiątkowe zdjęcia. Z Gubałówki wyruszyli Papieskim Szlakiem na Butorowy Wierch. Po przejściu około 3 km zjechali krzesełkową koleją linową, z której mogli podziwiać  urokliwe górskie widoki. Jeszcze tego samego dnia odwiedzili najstarszą nekropolię Zakopanego, założoną ok. 1850 roku – Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Malowniczo położony na początku zakopiańskiej starówki jest miejscem spoczynku legendarnych postaci związanych z Podhalem m.in. Władysława Orkana i Kazimierza Tetmajera, Jana Krzeptowskiego-Sabały, Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza, Karola Stryjeńskiego, Władysława Hasiora i Kornela Makuszyńskiego.

Trzeciego dnia uczniowie wyruszyli piękną spacerową trasą Drogą pod Reglami do Doliny Strążyskiej. Po drodze mijali Dolinę Białego, jedną z ładniejszych dolinek reglowych. Płynący doliną potok tworzy tam wspaniałe wodospady. Młodzi turyści mijali po drodze malownicze, drewniane mostki, które dodają uroku całej ścieżce. Następnie zdobyli jedyny na tej trasie szczyt – Sarnią Skałę (1377 m n.p.m.). Roztacza się z niej niezwykły widok na Zakopane oraz słynny Giewont (1894 m n.p.m.), na którym można dostrzec słynny krzyż. Po zejściu ze szczytu kontynuowali wędrówkę Ścieżką Nad Reglami, docierając do Doliny Strążyskiej, a stamtąd do wodospadu Siklawica. Chwila odpoczynku przy malowniczym wodospadzie pozwoliła uczniom nabrać sił na drogę powrotną do pensjonatu.

Ostatniego dnia uczniowie  mieli czas wolny, który mogli poświęcić na zakup pamiątek. Przed nimi pozostała jeszcze tylko długa droga powrotna do Łęcznej.

Podczas tej krótkiej, ale ciekawej wycieczki uczniowie odwiedzili wiele pięknych miejsc. Turystom sprzyjała słoneczna pogoda, a mimo zmęczenia długimi trasami nie opuszczał ich dobry humor.

Wycieczkę zorganizowali nauczyciele ZSG: Piotr Gałat i Adam Matej – nauczyciele WF. Opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu sprawowali: Marzena Golan – nauczycielka j. polskiego i Łukasz Pieczyński nauczyciel j. angielskiego.

Galeria

Zostaw komentarz