Podpisanie umowy z AGH i udział w Dniach Otwartych uczelni
2019-04-15 12:56:21


Podpisanie umowy z AGH i udział w Dniach Otwartych uczelni

Wykłady, prezentacje, pokazy, wizyty w laboratoriach oraz wiele innych atrakcji czekało na uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, którzy 12 kwietnia uczestniczyli w Dniu Otwartym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W namiotach ustawionych między budynkami prezentowały się wszystkie wydziały, koła naukowe i organizacje studenckie. Uczniowie mogli porozmawiać ze studentami i wykładowcami. Uczestniczyli również w wykładzie: Inżynieria z przyszłością – od podziemi do gwiazd.

Najistotniejszym punktem wyjazdu na AGH było podpisanie porozumienia o współpracy z uczelnią. Razem z 30 uczniami klas trzecich do Krakowa udał się także dyrektor Arkadiusz Marucha. Na miejscu w Sali LW Bogdanka S.A. w obecności uczniów ZSG w Łęcznej i ZS w Ostrowie Lubelskim, prof. dr hab. inż. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz Arkadiusz Marucha i Krzysztof Wąsala, dyrektorzy szkół podpisali Porozumienie.

AGH objęło patronatem zawody, w których naucza szkoła: technik górnictwa podziemnego, technik przeróbki kopalin stałych, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik chłodnictwa i klimatyzacji, górnik eksploatacji podziemnej, ślusarz, elektryk, mechanik precyzyjny.

Celem współpracy jest zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia, szczególnie w przedmiotach ścisłych i przyrodniczych.

Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii powitał uczniów i krótko przedstawił im historię najstarszego wydziału górniczego w Polsce. - W tym roku świętujemy 100-lecie istnienia wydziału. 100 lat temu tu wszystko się zaczęło. 100 lat temu w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego Marszałek Józef Piłsudski orlim piórem uroczyście dokonał wpisu do księgi jubileuszowej Uniwersytetu. I wypowiedział uroczystą formułę: Akademię górniczą uważam za otwartą. Wtedy była to tylko Akademia Górnicza, bo był tylko jedne wydział. Na pierwszy rok 1919-1920 zapisało się 80 studentów. Mamy 100 lat uczelni, 100 lat wydziału, wydział dalej trwa, uczelnia liczy sobie w tej chwili 16 różnych wydziałów i dwie jednostki niezależne: Centrum Energetyki oraz Akademickie Centrum Nowoczesnych Materiałów i Nanotechnologii. W sumie studiuje tutaj ok. 26 tys. studentów, z czego 2 tys. na Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Znajdujecie się w auli Bogdanki czyli powinniście się czuć jak u siebie w domu – mówił dziekan. Inwestujemy wszyscy w młodzież, inwestujemy w was i chcemy, żebyście tutaj przyszli, tutaj studiowali – zapewniał o współpracy.

Galeria

Zostaw komentarz