Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości
2016-11-14 11:31:10


11 Listopada

Powiatowe obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w kościele św. Barbary w Łęcznej o godz. 11.10. W uroczystych obchodach uczestniczyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji, urzędów, jednostek oświatowych, a także młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z dyrekcją.

W tym roku nasi uczniowie przygotowali część artystyczną, oprawę uroczystej Mszy św., poprowadzili także uroczystości patriotyczne na Placu Powstań Narodowych. W przygotowanie święta włączyli się: Mateusz Mroczek z kl. 4d, Dawid Brzozowski z kl. 3c, Michał Kozik z kl. 4m, Kamil Jędruszak z kl. 4m, Bartłomiej Nawrocki z kl. 4m, Jakub Okoń z kl. 3d, Natalia Wachnik z kl. 3c, Jakub Grzegorczyk z kl. 2d, Maciej Choroś z kl. 3d.

Po Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny, uczestnicy uroczystości w pochodzie udali się na Plac Powstań Narodowych, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili: Roman Cholewa Starosta Łęczyńskiego i Teodor Kosiarski Burmistrz Łęcznej. Delegacje władz miasta i powiatu, zakładów pracy i szkół złożyły kwiaty i wieńce pod krzyżem oraz na mogiłach Nieznanego Żołnierza, Powstańców Styczniowych, Poległych w 1918 r. oraz pod pomnikiem pomordowanych na Wschodzie.

W hołdzie pamięci żołnierzom i uczestnikom powstań narodowych, przy dźwiękach werbli, odczytany został Apel Poległych. Następnie ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary, poprowadził w ich intencji modlitwę.

Ostatnim akcentem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej LW „Bogdanka” S.A.

Galeria

Zostaw komentarz