Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości
2015-11-12 10:40:29

11 XI 2015. „Składamy dzisiaj hołd naszym przodkom”

Powiatowe obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w kościele św. Barbary w Łęcznej o godz. 11.00. W uroczystych obchodach uczestniczyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji, urzędów, jednostek oświatowych, również delegacja młodzieży z naszej szkoły: Natalia Matys z kl. Ia i Piotr Kowal z kl. IIc wraz z dyrektorem Arkadiuszem Maruchą.

Przed Mszą św. program patriotyczny zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół im. K.K. Jagiellończyka w Łęcznej. Po Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny, uczestnicy uroczystości w pochodzie udali się na Plac Powstań Narodowych.

Do zgromadzonych na Placu Powstań Narodowych Starosta Łęczyński Roman Cholewa mówił: – Jest to dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny, celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem. Manifestujmy swój patriotyzm i nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym, takim, z którym będą się liczyć inne narody. Składając dzisiaj hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Natomiast Burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski podkreślał: – Rocznica jedenastego listopada zawsze winna przywoływać prawdziwą refleksję i zadumę o los kraju i jego narodu. Jesteśmy dumni z zasług naszych przodków, ale musimy pamiętać, że wywalczoną przez nich wolność winniśmy wciąż pielęgnować wspólną zgodą i poczuciem odpowiedzialności za kraj, przez każdego z nas, tak, żeby nasze dzieci i następne pokolenia były dumne z naszych dokonań.

Po okolicznościowych wystąpieniach Starosty Łęczyńskiego i Burmistrza Łęcznej, delegacje szkół i zakładów pracy złożyły kwiaty i wieńce pod krzyżem oraz na mogiłach Nieznanego Żołnierza, Powstańców Styczniowych i Poległych w 1918 r.

W hołdzie pamięci żołnierzom i uczestnikom powstań narodowych, przy dźwiękach werbli, odczytany został Apel Poległych. Następnie ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary, poprowadził w ich intencji modlitwę.

Ostatnim akcentem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej LW „Bogdanka” S.A.

Galeria

Zostaw komentarz