Promocja książki w M-GBP w Łęcznej
2012-10-27 10:22:29

Uczniowie ZSG na promocji przewodnika
po Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim

25 października 2012 r. siedmioosobowa grupa uczniów ze szkolnego Koła Dziennikarsko-Fotograficznego wzięła udział w promocji  książki Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Przewodnik dla zaawansowanych. Spotkanie z autorami: Pawłem Władem i Markiem Nasiadką odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej, towarzyszyło mu otwarcie wystawy fotograficznej Marka Nasiadki Zaczarowane Polesie.

Na początku dyrektor Danuta Panas powitała przybyłych gości: Małgorzatę Kosiarską żonę Burmistrza Miasta, Krzysztofa Matczuka Przewodniczącego Rady Miejskiej, Marzenę Florek radną RM, Jadwigę Marczewską dyrektorkę Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, licznie przybyłą młodzież z łęczyńskich szkół oraz ich opiekunów. Na spotkaniu obecni byli uczniowie: Zespołu Szkół nr 1, Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego oraz Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

– Łęczna określana jest jako brama wjazdowa na Pojezierze, otwieram więc te wrota i zapraszam na spotkanie z autorami przewodnika – mówiła prowadząca spotkanie Krystyna Skoczylas, pracownik M-GBP.

Pierwszy z autorów, Paweł Wład jest geografem, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydawcą książek i map turystycznych, autorem ponad 50. publikacji z zakresu geografii i krajoznawstwa, w tym przewodników turystycznych, kilku serii podręczników geograficznych dla uczniów gimnazjów i liceów, zbiorów zadań i opracowań metodycznych dla nauczycieli.

– Książka jest dla tych, którzy znają się na turystyce i przeczytali już niejeden przewodnik – mówił autor – opisałem w nim ponad 1000 km szlaków: piesze, rowerowe, samochodowe, kajakowe a nawet konne. Pan Paweł przemierzył niemal wszystkie szlaki i zachęcał zgromadzonych by poznawać tę piękną część Polesia.

Drugi z autorów, Marek Nasiadka to również geograf, absolwent UMCS. Z zamiłowania turysta, krajoznawca i fotograf. Członek Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od kilku lat jest stałym współpracownikiem miesięcznika krajoznawczo-turystycznego Poznaj Kraj. Jest autorem artykułów z dziedziny krajoznawstwa oraz przewodników turystycznych także autorem zdjęć do wielu czasopism, książek, kalendarzy, plakatów i artykułów własnych. Marek Nasiadka jest również autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

– Byliśmy niemal w każdej miejscowości opisanej w Przewodniku, świadczą o tym zrobione przeze mnie zdjęcia – mówił pan Marek – Nie wszystkie znalazły się na wystawie, ale jest ich wiele, o ich wielkości jakieś wyobrażenie może dać państwu informacja, że zajmują około 400 GB pamięci. Pan Marek interesuje się fotografią od 11 roku życia, na początku używał prostego polskiego aparatu Druch Synchro, później była to radziecka Smiena 8M, polski Start, radziecki Zenit, a później niemiecki aparat cyfrowy Praktica. Autor wyjaśniał, że dobry aparat to nie wszystko trzeba jeszcze posiadać wiedzę z zakresu fotografii, wiedzieć jak wykorzystać światło.

Po zakończonym spotkaniu można było nabyć w atrakcyjnej cenie przewodnik, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorami, a także zdobyć ich autografy.

Uczniowie ze szkolnego Koła Dziennikarsko-Fotograficznego w drodze do M-GBP odwiedzili także redakcję Faktów Łęczyńskich.pl, gdzie mieli okazję podziękować Redaktor Naczelnej Joannie Greczkowskiej za publikację tekstów dotyczących Zespołu Szkół Górniczych, a także za objęcie patronatem Powiatowego Konkursu Wiedzy o św. Barbarze. Młodzi dziennikarze ofiarowali Redaktor Naczelnej egzemplarz szkolnej gazetki „Gazeta za Free”. Spotkanie zakończyło się wstępnym ustaleniem wizyty w tej nowej, ale już podbijającej łęczyński rynek gazecie.

Zostaw komentarz